PRAHA DŘÍVE A NYNÍ – DNEŠNÍ KARLÍN
Galerie Svazu českých fotografů, Kollárova 14, Praha 8, 7.3.- 30.4.2007
Výstava uspořádaná v rámci cyklu Praha dříve a nyní s názvem Dnešní Karlín je pandámem k výstavě, jíž se Galerie Svazu českých fotografů v srpnu loňského roku otevírala. Šlo o záběry z povodní roku 2002. Tehdy vznikl nápad zachytit proměny Karlína, který se ukázal jako velmi nosný. Karlín se mění ze dne na den z hodiny na hodinu, přetváří se v nové moderní dynamické místo a koneckonců mění i svůj tradiční obraz a způsob života svých obyvatel. Staré nejen kontrastuje s novým, místy do něho vrůstá a vytváří prapodivnou směsici, která je dočasná ve svých negativních dopadech, ale pevná v chápání filozofie života určité městské čtvrti. Mnohé fotografie, která vznikly během workshopu a průběhu soutěže zachycují pohledy dnes již neexistující, třebaže šlo o několik měsíců. V Karlíně se koncentruje potřeba dokumentovat proměny, která se týká celé Prahy. Pouhá paměť nestačí na rychlé přeměny a právě tady je fotografie ideálním pomocníkem, nástrojem, partnerem historie. Dokáže zachytit, co by stálo mnoho slov, a možná poslouží i ke studím zabývajícím se proměnou struktury obyvatel pražských městských částí i jejich životního stylu.
„Karlín nemá dlouhou historii a z té nejstarší je jen málo vepsáno v jeho dnešní podobě. Pole, ojedinělé usedlosti a mlýny na Vltavě, brandýská silnice, křižovnický špitál, gotický kostel, hřbitov morový, vojenský, evangelický, židovský, nedostavěná Invalidovna, zahrada Růžodol… Město, založené tu v roce 1817 zásluhou Karoliny Augusty, manželky císaře Františka I., získalo s velkorysou dimenzí své urbanistické osnovy i výraznou vývojovou dynamiku: Železnice vstoupila do Prahy jeho územím. Stála tu první pražská plynárna. Do Karlína vedla první trasa Otletovy koňky a od její karlínské konečné na Balabenku první trasa Křižíkovy elektrické dráhy. Karlínský kostel sv. Cyrila a Metoděje byl první velkou pražskou stavbou v duchu přísného historismu a před ním se roku 1885 rozsvítilo první veřejné elektrické osvětlení, 14 obloukovek Františka Křižíka.
Karlín tak vždy hleděl spíše k horizontu budoucnosti a včerejšek tu nikdy nebyl tak dávný. Pro fotografa vyrostlého na pražské starobylosti snad prostředí málo malebné. Zato je tu ve volném prostoru pod zarostlým masivem Vítkova jiné a velmi přitažlivé světlo, sycené blízkou Vltavou. Sluší to v něm i nové architektuře. Město ne tak dávno přístavní a vojenské a velmi nedávno ještě tovární je lákavé i pro fotografa, který před bohatstvím architektonických tvarů dává přednost bohatství lidských tváří a příběhů. Nové i staré se tu vejde do jednoho lidského věku a dnešní proměny Karlína vracejí dynamiku jeho počátku. Karlín je Město velmi fotogenické, “ konstatuje za porotu soutěže dr. Vladimír Czumalo.
Soutěže se zúčastnilo 21 fotografů se 157 fotografiemi. Deset z nich – Hana Čížková, Sharka Freiberg, Renata Klesnilová, Tomáš Klika, Jan Krasňan, Zdeněk Ráž, Petr Střihavka, Pavla Vrbová, Tomáš Vitovský a Karel Zakar – pracovalo několik měsíců soustavně pod vedením zkušených fotografů Prahy Jiřího Všetečky a Petra Šálka. Porota (ve složení Vladimír Czumalo, FF UK, FAMU, Věra Matějů, Svaz českých fotografů, organizace soutěže a výstavy, Stanislav Pokorný, Asociace profesionálních fotografů ČR, Milan Sedláček, SČF, NIPOS Artama) vybrala nejen vítězné snímky, jakési ikony celé akce, ale i výstavní soubor, který je jak dokumentárně silný, tak divácky přitažlivý. Soutěžní snímky si lze prohlédnout i na www.scf.cz Ceny do soutěže věnovaly firmy Real Estate Karlin Group, Europolis a mediální partner Art Magazín.eu.
Fotografování proměn Karlína není uzavřeno, plánované zopakování celé akce jistě přinese zase něco nového, nejen v realitě samé, ale i v subjektivním přístupu fotografů, jejich zhodnocení skutečnosti i poznávací a estetické hodnotě snímků, prostě všemu, co je vlastní dobré fotografii.
V rámci výstavy bude 4.4.2007 uspořádán křest knihy Praha dokumentární zabývající se proměnami Prahy v dokumentárním filmu autorů Martina Matějů a Martina Štolla s autogramiádou.
PhDr. Věra Matějů