V pondělí 10. 3. 2008 byla vyhlášena a slavnostně předána dvě ocenění: „Osobnost české fotografie 2007\” a „Osobnost české fotografie 2007 – za dlouhodobý přínos fotografii“ . Ceny uděluje každoročně, již od roku 2003, Asociace profesionálních fotografů České republiky. Letošní cenu \”Osobnost české fotografie\” získal fotograf Jindřich Štreit a cenu „Osobnost české fotografie 2007 – za dlouhodobý přínos fotografii“ fotograf a pedagog prof. Miroslav Vojtěchovský.
Asociace profesionálních fotografů České republiky je sdružená v Evropské federaci profesionálních fotografů (FEP). Založena byla 22. ledna 1990. Vedle organizování fotografických výstav se snaží napomáhat realizaci zájmů svých členů a šířit dobré jméno české fotografie. K zlepšení společenské prestiže fotografů každoročně vyhlašuje Osobnost české fotografie. Osobností české fotografie 2003 se stal fotograf Josef Koudelka, Osobností české fotografie 2004 je kurátor Jaroslav Anděl a Osobností české fotografie 2005 se stala kurátorská dvojice Vladimír Birgus a Jan Mlčoch. V roce 2006 je cena poprvé rozdělena do dvou kategorií, které lépe pokrývají jednotlivé specifické oblasti fotografie – na cenu „Osobnost české fotografie 2006“ kterou získal fotograf Jiří Stach a na cenu „Osobnost české fotografie – za dlouhodobý přínos fotografii,“ jejímž držitelem se stala historička fotografie Anna Fárová.
Cena „Osobnost české fotografie“ je určena fotografovi, fotografickému pedagogovi, kurátorovi, teoretikovi fotografie, galeristovi či vydavateli, který v průběhu kalendářního roku, tedy od 1.1. do 31.12., zásadním způsobem přispěje ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci české tvůrčí fotografie u nás či v zahraničí a Cena „Osobnost české fotografie – za dlouhodobý přínos fotografii“ je určena fotografovi, fotografickému pedagogovi, kurátorovi, teoretikovi fotografie, galeristovi či vydavateli, který dlouhodobě, zásadním způsobem přispěl ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci české tvůrčí fotografie u nás či v zahraničí.
Na tato ocenění bylo nominováno celkem 28 kandidátů. Členové Správní rady AFČR pak doporučili ze všech obdržených nominací 10 finalistů v obou kategoriích jedenáctičlenné porotě, která nakonec vybrala dva vítěze. Každoročně jsou nejméně čtyři porotci zaměněni. I letos rozhodovali s vědomím, že jmenovaní mají za sebou realizaci celé řady konkrétních projektů.
Členové Odborné poroty 2007: Ivana Matějková QEP – volná fotografka, Roman Sejkot, volný fotograf, František Chrástek, fotograf, ředitel reklamního studia, Vojtěch Písařík – volný fotograf, Jaroslav Prokop, QEP, fotograf, pedagog a spoluzakladatel Muzea fotografie, Lubomír Kotek, volny fotograf, Marian Beneš, pedagog, fotograf, Bořivoj Hořínek, volný fotograf, výtvarník, Rudolf Jung, fotograf, Josef Ptáček, fotograf, FAMU, Ladislav Kamarád, MQEP, volný fotograf
Nositel titulu „Osobnost české fotografie 2007“ Jindřich Štreit – byl nominován za velkou retrospektivní výstavu Jindřich Štreit – Fotografie 1965-2005 v Galerii hlavního města Prahy (v Domě U Kamenného zvonu), kurátorsky připravenou Tomášem Pospěchem. Na cenu ho nominovali Aleš Kuneš, Pavel Mára, Vladimír Birgus, Bořivoj Hořínek, Václav Podestát a Antonín Dufek. Podle navrhovatele Vladimíra Birguse měl Jindřich Štreit více než 700 autorských výstav a vydal přes 25 knih dokumentárních fotografií. Žádná z nich dosud neukázala mimořádnou kvalitu a rozsah jeho díla tak komplexně a působivě jako zmíněná retrospektiva. Jindřich Štreit nepochybně patří k nejvýznamnějším osobnostem současné české fotografie nejenom jako autor mimořádně rozsáhlého a významného díla z oblasti humanistického dokumentu, ale i jako vedoucí řady fotografických projektů a tvůrčích dílen, uskutečněných u nás i v zahraničí, neúnavný organizátor výstav a dlouholetý pedagog Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě, který svým lidským a tvůrčím příkladem inspiroval mnoho mladých fotografů.
Nositel titulu „Osobnost české fotografie 2007 – za dlouhodobý přínos fotografii“ Miroslav Vojtěchovský byl navržen Národním muzeum fotografie, Stanislavem Pokorným, Václavem¨¨ Šedou a Karlem Benešem. Podle Stanislava Pokorného byl oceněn za dlouholetou intenzivní a nesmírně kvalitní činnost fotografickou, pedagogickou a publikační. Jeho působením ať dříve na FAMU, na American University Washington, DC v USA či v současné době na několika na fotografii a reklamu zaměřených školách v ČR a jeho nově vzniklém atelieru v Ústí nad Labem, prošla bezpočetná řada studentů, kteří se úspěšně prosadili v oboru fotografie. Jeho činnost publikační je dlouhodobá a svým obsahem na nejvyšší úrovni a průběžně utváří ucelený názor na fotografii jako sdělovací médium.