Pokračováním dlouhodobého výstavního cyklu fotografických výstav z cyklu Umění na papíře představuje galerie Kavárny Lucerna ukázku z práce pražského fotografa Jiřího Chocholáče. Autor, ročník 1942, po střední škole začal pracovat jako asistent kamery a v letech 1962-64 studoval na pražské FAMU obor kamera u Prof. J. Šmoka. Od roku 1965 pracoval jako reportér v různých tiskových mediích, dlouhou dobu byl reportérem magazinu Zápisník. Práce magazínového fotografa, jejíž náplní kromě obvyklých reportáží byly portréty osobností ze společenského života- ale hlavně ze světa divadla, filmu a dalších oborů umění, byla pro Chocholáče dlouhou dobu určující. Nezůstal však u standardních magazínových fotografií, které byly žádány, ale pokoušel se hledat si své cesty. Jednou z nich byla volná tvorba, ve které se pokoušel vycházet ze surrealistických principů. Tyto pokusy pokračovaly několik let a vyústily ve spolupráci s básníkem Pavlem Vrbou a následně výstavou „voda-vzduch-světla“ v roce 1987. Jako magazínový fotograf se několikrát zúčastnil i známé výstavy World Press Photo, na které v roce 1969 získal čestné uznání.
Pro současnou výstavu vybral Jiří Chocholáč kolekci portrétů, které v průběhu let nafotografoval. K některým z nich se po letech vrátil a s použitím současných technik na nich „trochu zapracoval“. Některé jsou vzpomínkou na herce a zpěváky, se kterými se autor setkal v jejich „hvězdné době“, jiné zachytily počátky cesty dnes velkých osobností.
I přes výtvarné zpracování, které Chocholáčovy fotografie vzdálilo pouhému dokumentárnímu zápisu, v nich zůstalo hodně z toho, co činí fotografií jedinečnou: fotografie totiž nestárnou….