Čeští fotografové nominováni na Sony World Photo Awards

Do nejužšího výběru prvního ročníku fotografické soutěže Sony World Photo Awards, obdoby \"\"filmových Oskarů, postoupila také česká fotografická dvojice Alena Dvořáková a Viktor Fischer. Nominace, neboli užší výběr, provedla odborná porota složená z více než stovky osobností z oboru fotografie. První ročník soutěže předvede nejlepší snímky slavných jmen i zatím neznámých autorů a vyvrcholí skvělou přehlídkou a předáváním cen ve Festivalovém paláci v Cannes 24. dubna 2008.
Česká autorská dvojice je ve finále hned ve dvou profesionálních kategoriích: v kategorii Nature s fotografickou kolekcí The Shark Tunel a v kategorii Photojurnalism/Documentary se souborem Clean Monday. Do soutěze bylo zasláno celkem 24 000 fotografií v kategorii profesionálů a 25 000 prací v amatérských kategoriích. \"\"

Alena Dvořáková a Viktor Fischer jsou absolventy katedry fotografie Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze. Na svých fotografických projektech spolu pracují od roku 1992. Své fotografie postupně přestali autorizovat a publikují i vystavují společně.
Alena Dvořáková a Viktor Fischer uspořádali desítky autorských výstav, zúčastnili se řady společných výstavních a fotografických projektů. Těžištěm jejich práce je humanitární a agažovaná fotografie. Kromě jiného jsou držiteli patnácti cen Czech Press Photo a bronzové plakety Osobnost české fotografie za rok 2005. Jsou členové agentury Choiceimages, Asociace profesionálních fotografů ČR.

1. Fotografický soubor Clean Monday je součástí projektu Hodina Války. \"\"
Jako protiklad našim projektům Misie a Voda, které sa zabývají vážnými lidskými a ekologickými problémy jsme se rozhodli zachytit v nečekané souvislosti okamžik „reálné války“ v rozvinutých zemích Evropy. Konflikt je základní hybnou silou vývoje lidské společnosti i jejích institucí. Především tedy západní a střední Evropa a její integrace poskytuje zatím ojedinělý příklad, jak za relativně krátké historické období od základu transformovat tradičně násilný provoz vztahů mezi jednotlivými národy a státy v bezprecedentní společenství míru a bezpečnosti. Možnost řešit vzájemné konflikty násilím je zde podvědomě vyloučena.
Naše fotografie jsou proto snímané tak, aby vizuálně připomínaly apokalyptickou válečnou fotografii, na kterou jsme si již bohužel zvykli na stránkách světových médií a kterou spojujeme s prostorem „kdesi jinde“. Naše fotografie, na první pohled plné agresivity a úzkosti z něčeho co stále nervózně a podvědomě očekáváme, se při bližším zkoumání mění na /i když s diskutabilním použitím potravin/ neškodnou hru, založenou na historických a a teritoriálních aspektech, která, se vší pravděpodobností, není nikde jinde ve světě v podobném rozsahu představitelná a ani materiálně ani technicky možná.
\"\"
2. Soubor fotografií The Shark Tunnel vznikl jako součást dlouhodobého projektu Voda. Loro Parque Aquarium představuje širokou škálu ryb a podmořských živočichů, kteří žijí v tropických oblastech. Patří k těm největším na světě, jeho nádrže obsahují 1 200 000 litrů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..