Film Planeta Česko přináší unikátní přírodní záběry plné příběhů

Tým Planeta Česko: Markéta Dušková (Beleco), Jan Dušek (Beleco), Kateřina Kovářová (ČT), Jan Noháč (Aerofilms), Radim Procházka (produkce), Marián Polák (režie, kamera), Jiří Petr (kamera).

My Češi rádi cestujeme do nejzazších koutů světa, abychom na vlastní oči viděli exotická zvířata a cizokrajné scenérie a neuvědomujeme si přitom, že hned za naším prahem se nalézá netušené bohatství jedinečných prostředí a živočišných druhů. Tvůrci celovečerního dokumentu Planeta Česko se rozhodli natočit film o české krajině a zajímavých tvorech, kteří se s námi obývají tenhle malý kousek země uprostřed Evropy. Režisér a kameraman Marián Polák ústy herce Krištofa Hádka vypráví svůj příběh, který se začal před 20 lety, kdy nafilmoval své první amatérské záběry u rybníka kousek za domem.  Mezitím se z něj stal profesionál  a „natočil celou řadu filmů o přírodě na spoustě nádherných a vzdálených míst naší planety“.  A právě na cestách si uvědomil, že divokou přírodu a exotiku je možné najít i u nás a o její zachycení se zatím nikdo nepokusil.  Zkušenosti, profesionalita a obrovské zaujetí všech lidí, kteří se spolu s ním o vznik filmu zasloužili, pomohly vytvořit jedinečný příběh, ve kterém vystupuje více než 40 zvířecích druhů.

Foto: Aerofilms

Tvůrci filmu natáčeli snímek několik let a měli k dispozici nejmodernější filmovou techniku: celkem 15 kamer vč. dvou s kvalitou záznamu 4k. Fascinující jsou sekvence z ptačího světa zachycující ledňáčky či sovy kulíšky při lovu, anebo vzácné sokoly a černé čápy při krmení mláďat. Upoutají dokonalé podvodní sekvence s vysazováním lososího potěru do říčky Kamenice nebo záběry se vzácnými modrými skokany. Detailní pohledy do hmyzí říše udělají filmovou hvězdu ze vzácného brouka tesaříka alpského nebo pobaveně sledují podvedené mravence při péči o „kukaččí“ larvy modráska hořcového. Noční záběry ze života plachých bobrů nebo unikátní tokání tetřevů na Šumavě patří k nejvzácnějším úlovkům filmařů.  Časosběrné snímky sledují nejen noční oblohu, ale i přeměnu semínek smrku v miniaturní rostlinky jako zárodek nového lesa.  Divočina začíná přímo za našimi dveřmi, stačí jen se umět dívat.

Foto: Aerofilms

Kvalita záběrů zcela obstojí ve srovnání se světoznámou edicí BBC Earth. a Planeta Česko nabízí ještě něco navíc.  Nedrží se totiž striktně žánru přírodního dokumentu, ale zapojuje do děje lidi i prostředí.  Pro naši krajinu je charakteristické, že byla po staletí formována lidskou činností často bez ohledu na přírodu a její potřeby. Rozpínáme se a zabíráme stále více prostoru pro sebe a zajištění svého pohodlí, narovnáváme toky řek a stavíme přehrady, povrchovými doly ničíme obrovské plochy na severu Čech.  Film podává svědectví o současném stavu přírody a její schopnosti poradit si s každou novou situací.  Hnědouhelné výsypky tak poskytují útočiště ohroženým ptákům, vojenské prostory vytvářejí podmínky pro existenci vzácných korýšů a stávají se z nich přírodní rezervace.  Sídliště nebo parkoviště nákupního centra se ukazují jako vhodná místa pro život ohrožených druhů. Síla přírody je fascinující a měli bychom ji naslouchat. To je jedno z poselství filmu, který poskytuje zábavu i poučení v příjemné rovnováze.

 

Film přichází do distribuce 22.března 2018 a předtím je možné ho shlédnout  na filmovém festivalu  Febiofest.
Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

Distribuce: Aerofilms, Foto: Aerofilms

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..