srpen-září 2016 – Galerie kritiků v paláci Adria v Praze
5 českých a 5 amerických konceptuálních umělců se sešlo na výstavě kurátorek výtvarnice Petry Gupta Valentové a galeristky Vlasty Čihákové Noshiro. Pod trochu záhadným názvem „City Utopia – Metabolika budoucnosti“ se prezentují instalace zachycující konkrétní umělecké aktivity v konkrétních lokalitách metropolí Praha a New York, zaznamenané na fotografiích přip. přiblížené konkrétními artefakty.
Projekt volně navazuje na výstavu Metaplay, Praha New-York v Českém centru NY z přelomu roku 2014-2015 a projekt Brooklyn Utopia v NY z roku 2013 organizovaný mladými newyorskými sociálně a politicky angažovanými umělci.

Zahájení výstavy v Praze se osobně zúčastnila Amy Westpfahl, která se ve své tvorbě soustředí na sociální, politické i ekonomické problémy především přistěhovalců. Ze své mnohostranně zaměřené umělecké tvorby vybrala 3 kresby z tematické řady Rope Scrolls (vymezovací lana).

Lucie Mičíková se ve svých kresbách věnuje významu stromů pro lidský život a prezentuje kresby futuristických stromových obydlí.

Sochař Jean-Marc Superville Sovak vystavuje fotodokumentaci svých objektů z cihel, které umísťuje do parků a zahrad.

V kontrastu s tím vynikne instalace Lukáše Machalického, který prezentuje trojrozměrný objekt betonových kvádrů (cihel), tvarově odpovídajích začerněným místům v osobních svazcích spolupracovníků STB.

Obdobně jako on postupuje i Susanne Broughel, která na bázi starých historických map tras newyorské podzemní dráhy vytváří obrazy s fiktivními souhvězdími.

Jan Pfeiffer, který se zabývá městem a jeho strukturou, vytvořil trojrozměrnou instalaci s kresbami geometrických objektů.
Dvě města, deset různých umělců, deset různých přístupů – společným tématem je veřejný prostor a jeho možnosti reflexe na život společnosti.
Výstava bude po Praze vystavena v Národním domě Českých center v New Yorku(2017) a česká část se bude dále prezentovat na Art Boulevard Performance v Budapešti (září 2017). Text: Soňa Šálková Foto: Petr Šálek