Zrekonstruovaná historická budova Národního muzea se otevírá pro veřejnost

Historická budova Národního muzea bude od 1. do 28. února uzavřena
z důvodu údržby a provozních zkoušek veškerých technologií.
Již od března však opět přivítá své návštěvníky a nabídne jim mimo jiné i pohled do nových prostor.
 Návštěvníkům se tak naskytne možnost nahlédnout i do nově zastřešených dvoran a rovněž

 se budou moci dostat do samotné kopule této jedinečné stavby, kam doposud přístup možný nebyl.

Během jara pak bude pro návštěvníky otevřena podzemní spojovací chodba mezi Historickou
a Novou budovou a obě budovy se tak propojí do jednoho návštěvnického celku.
Na jaře 2019 se počet výstav v Historické budově rozšíří o výstavu o československých
letcích ve Velké Británii s názvem Rytíři nebes.
Na léto je pak připravována výstava Tutanchámon. Už na podzim roku 2019 se
návštěvníkům otevřou i některé nové expozice včetně přírodovědeckých s kostrou plejtváka
myšoka.

Historická budova Národního muzea – nesporná dominanta Václavského náměstí a jedna z nejvýznamnějších staveb Prahy po 42 měsících opět přivítá veřejnost. Klenot obrozenecké architektury a celonárodní kulturní památka prošla náročnou generální rekonstrukcí, která jí nejenom navrací původní lesk, ale současně ji dostává na technologickou úroveň 21. století. Muzeum bude po rekonstrukci určeno výhradně návštěvníkům, tzn. bude bez depozitářů a kanceláří a výstavní plocha se tak rozšíří o 30%.  Za 120 let své existence stavba prakticky nebyla opravována a značně chátrala. Fasádu navíc poškodily dva vojenské útoky v letech 1945 a 1968. Mnoho specialistů na zčásti již zaniklá umělecká řemesla za dohledu památkářů obnovilo vnějšek i vnitřek budovy do posledního detailu. Stopy po výstřelech na průčelí budovy teď naznačují jen místa s mírně odlišnou barevností. Okolí budovy i čelní fontána dostaly nové povrchy a nová je i zahradní úprava.

Přestože ještě nejsou všechny práce zcela uzavřeny, otevírá se budova částečně veřejnosti a u příležitosti 100.výročí vzniku Československé republiky mají návštěvníci od 28.října 2018 až do konce tohoto roku zdarma přístup do zrekonstruovaného vestibulu se schodištěm a do prostoru panteonu s obnovenými nástěnnými malbami a bohatou sochařskou výzdobou. Zároveň mohou v přízemí budovy shlédnout dvě unikátní expozice.

Národní muzeum, dvorana, foto: Petr Šálek

Národní muzeum, dvorana, foto: Petr Šálek

Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava připomíná historické okamžiky z 20.století dnešních dvou samostatných států. Na tomto projektu spolupracovaly dvě zásadní muzejní instituce: české Národní muzeum a Slovenské národné múzeum. Autorům výstavy se podařilo zapůjčit originální dokumenty spojené se vznikem ale i zánikem společného státu (Pittsburská dohoda, Mnichovská dohoda). Na příkladu 1200 dalších exponátů se pokusili zmapovat historické milníky i běžný život v Československu. Výstava, která byla od dubna do září 2018 s velkým úspěchem instalována na Bratislavském hradu, přichází nyní do Prahy a je mimořádnou příležitostí k ohlédnutí se a vyhodnocení, co se v minulosti podařilo a čeho bychom se měli v budoucnosti raději vyvarovat.

 

Ke znovuotevření ale současně i ke  200. výročí Národního muzea vznikla výstava nazvaná 2 x100. Na příkladu 200 nejvzácnějších a nejzajímavějších exponátů představuje Národní muzeum své sbírky. Jsou zde zastoupeny historické, přírodovědné a umělecké předměty z Čech i celého světa. Výběr z 20 miliónů celkového rozsahu sbírek se pokouší hledat zajímavé souvislosti a příběhy mezi jednotlivými exponáty. Divácky výjimečně přitažlivá výstava je koncipována do tematických okruhů, které mohou zahrnovat předměty z odlišných oborů a období. Vedle zásadních exponátů jsou zastoupeny i opravdové kuriozity, některé jsou vystaveny poprvé. Kapitola „Noty a melodie“ např. obsahuje pravé housle Stradivárky z roku 1729 nebo autograf partitury Dvořákovy kantáty Stabat Mater, pod názvem „Křehké i věčné“ může divák obdivovat římskou kopii helénské Venuše ze 2.století n.l., svatební šaty Napoleonovy manželky z roku 1810 vedle vzácné křemičité houby z Japonska z 19.století.

V průběhu příštího roku se postupně zpřístupní další sály a nové stálé i dočasné expozice. Do muzea se vrátí slavná velryba i mamut, otevřou se i nově zastřešené dvorany a podzemní spojovací chodba spojí historickou budovu se sousední Novou budovou NM. Pak se Národní muzeum definitivně a v plném rozsahu vrátí ke své roli přední vědecké a osvětové instituce v duchu záměru svých zakladatelů z 19. století.

Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..