Drážďanské umělecké sbírky mají dlouhou tradici, obsahují díla nevyčíslitelné umělecké a historické hodnoty a právem patří k nejvýznamnějším světovým sbírkám. Jsou výjimečné také tím, že vznikaly organicky a v historickém kontextu, což názorně dokumentuje i nově uspořádaná expozice Obrazárna starých mistrů a sbírka soch od antiky do roku 1800. Propojení malířské a sochařské části v jeden úchvatný celek je nejen oživením pro diváka, ale umožňuje vytvářet paralely a hledat propojení mezi jednotlivými epochami a uměleckými směry.
Od roku 2013 probíhaly v muzejní budově, která je součástí areálu drážďanského Zwingeru, rozsáhlé stavební a restaurátorské práce. Rekonstrukce se realizovala po částech, takže slavné sbírky nikdy nebyly zcela uzavřeny. Po sedmi letech se neorenesanční budova od slavného architekta a také tvůrce sousední opery Gottfrieda Sempera znovu otevřela ve zcela novém uspořádání a s moderním technickým vybavením. Stavba nazývaná po svém architektovi Semperbau byla dostavěna v roce 1855 a ve své době byla největší a nejbohatěji vyzdobenou muzejní budovou, která mohla důstojně prezentovat cenné umělecké předměty z majetku saských kurfiřtů.
Budova, která vyhořela na konci za 2. světové války, byla společně s celým areálem Zwingeru obnovena až v 50. a 60. letech minulého století. Protože její vybavení již neodpovídalo současným požadavkům na bezpečnou a vhodnou prezentaci sbírek, přistoupila spolková země Sasko k její generální rekonstrukci, na kterou věnovala 50 mil. Eur. Modernizace budovy po více než 150 letech od jejího vzniku vytvořila optimální podmínky pro vzácné exponáty a také dostatečný komfort a zázemí pro návštěvníky, jejichž počet vloni dosáhl 370 tisíc. Vedení galerie využilo tuto příležitost a podrobilo sbírku pečlivému přezkoumání. Přibyly některé artefakty, které se do expozice vrátily z depozitářů. 45 obrazů bylo restaurováno celkově, 162 pouze částečně, odbornou péčí prošlo více než 300 historických rámů, od některých byly vyhotoveny věrné kopie.
Nové uspořádání nabízí úchvatnou přehlídku obrazů v členění podle malířských škol. Samozřejmě nechybí Raffaelova Sixtinská madona, Gorgionova Spící Venuše, Rembrandtův Ganymed nebo Canalettovy slavné drážďanské Veduty, které dlouhodobě patří k největším magnetům sbírky. Novinkou je rozdílná barevnost stěn, která signalizuje provenienci díla. Plátna italských mistrů jsou podložena červenou látkou, holandských zelenou, francouzských modrou a španělských hnědou, každá místnost tím získává osobitý charakter. Významná drážďanská sbírka antických památek se nově přemístila z Albertina do velkorysé Antické haly v přízemí budovy. Postavy atletů a bohyň, busty a reliéfy zde mají dostatek prostoru a měkkého denního světla. K nejstarším exponátům patří egyptské mumie a náhrobní reliéfy. Nová expozice celkem obsahuje 1120 artefaktů, z toho 700 obrazů a 420 soch. Ředitel Obrazárny starých mistrů a sbírky soch Stephan Koja o nové expozici řekl, že představuje procházku téměř pěti tisící lety evropské historie umění a kultury.
Stálá expozice v Semperbau je pro veřejnost přístupná od 28. února 2020 každý den kromě pondělí.
Text: Soňa Šálková, Foto: Petr Šálek