Stará dobrá vinylová deska se zase úspěšně točí a počet jejích příznivců stále roste. V roce 2016 se jenom v Německu prodalo 3,1 mil. vinylových desek, tj. o milión více než v roce 2015. Obrat s černými deskami se zvýšil o 40,1 % na 70 mil. Eur a jeho podíl na zisku tak vzrostl z předloňských 3,2 % na 4,4%. Výrazný nárůst vinylového segmentu lze tak sledovat od roku 2007.
Zároveň s tím roste i prodej analogových gramofonů. Společnost gfu Consumer und Home Electronics GmbH, Frankfurt to ve své statistice potvrdila, že v Německu se v roce 2016 prodalo 106 tis. gramofonů a tento trend dále pokračuje. Prognóza pro letošním rok očekává prodej gramofonů ve výši 27 mil. eur. Zároveň se zvyšují nároky milovníků vinylu na kvalitu svých přehrávačů. Průměrná cena gramofonu stoupla v roce 2016 na 216 eur (o 12,5% oproti 2015).
Co je příčinou takového enormního úspěchu a renesance starého dobrého hudebního nosiče? Lepší zvuk nebo ceremonie spojená s přehráváním. Nesporně kombinace obojího. Čistě technicky se lepší zvuk nedá doložit, šum a praskání nelze vyloučit a stereokanály není možné tak exaktně oddělit jako u digitálních nosičů. Těžko vysvětlitelné subjektivní důvody však mluví pro vinyl a s ním spojený požitek vybalování zvolené desky a její nasazení do přehrávače.
Výroba kvalitní vinylové desky není jednoduchá a vyžaduje patřičné know-how. Špičkovou kvalitu dosahují desky od české firmy GZ Media z Loděnice u Berouna, která vyrábí čtvrtinu světové produkce. To, že patří ke světové špičce, dokládá i skutečnost, že produkuje desky slavných skupin a interpretů jako např. Roling Stones, U2 nebo Lady Gaga. Majitel firmy Zdeněk Pelc nepřestal vinylové desky vyrábět ani v době, kdy to vypadalo, že už nenávratně patří do starého železa a že je zcela nahradí cédéčka. Dnes je jeho vytrvalost označována za vizionářství a firmě se nebývale daří, takže rozšiřuje výrobu do USA a Kanady.
Zdroj: gfu Consumer und Home Electronics GmbH, foto: Petr Šálek