Z Francie k nám míří romantický balet, barokní opera i činohra

\"\"Kulturu sladké Francie si budeme moci bohatě užít i v Česku. Francie symbolicky předává štafetu předsednictví Evropské unie České republice a při té příležitosti pořádá nejen v Praze, ale i v regionech Francouzskou sezonu. Zatím se připravuje téměř 60 akcí. I v rámci Evropské unie je tak velkoryse pojatá kulturní událost zcela výjimečná. Pořádají ji Francouzské velvyslanectví a Francouzský institut ve spolupráci s francouzskými i českými institucemi.
Sezonu v květnu otevřelo kolokvium Evropské vize, jíž se účastní politici i přední umělci obou zemí, a také koncert Hudba na dvoře Rudolfa II. souboru Dolce Memoire. Na podzim se nejvýznamnější akce začnou zahušťovat.
Svět tajuplné krásy nám zjeví Balet Preljocaj v pohádce Sněhurka. „Velký soudobý romantický balet, zcela čerstvé dílo světoznámého choreografa Angelina Preljocaje vytvořené na hudbu Gustava Mahlera, se představí ve Stavovském divadle 21. a 22. listopadu 2008,“ informoval šéf baletu Národního divadla Petr Zuska. Vedoucí francouzského souboru Preljocaj, syn albánských emigrantů narozený poblíž Paříže, již vytvořil 38 choreografií. Jeho bohatá tvorba byla mnohokrát oceněna. Sněhurka, v níž bude tančit 24 tanečníků, bude mít předpremiéru v září na lyonském Bienále.
 
Na tentýž měsíc se chystá koncertní provedení Rameauovy barokní „opery-baletu“ Les Indes Galantes. „Orchestr a sbor Arts Florissants uvede v Národním divadle téměř zapomenuté dílo z roku 1735. Vypráví o tom, kterak božstvo hledá příklady lásky v exotických krajinách,“ charakterizoval tento kus Jiří Heřman, šéf opery Národního divadla.
A slavný činoherní soubor pařížského divadla Comédie francaise, který jsme mohli v Praze vidět před deseti lety, uzavře Francouzskou sezonu 14. a 15. ledna 2009 ve Stavovském divadle. Představení Moli\’erových Směšných preciozek se tam odehraje právě v den autorových narozenin. Comédie francaise též uvede současnou hru italského autora Spira Scimoneho Slavnost.
Významná divadelní společnost La Fabrique \’a théatre přiveze však již letos v létě do Státní opery Praha taktéž Moli\’era: barokní komedie Lékařem proti své vůli bude osvětlena svícemi. Současná dramata nám představí celý Týden současného francouzského divadla i v dalších městech začátkem listopadu.
Ani výtvarné umění nezůstane stranou. Velkoplošné fotografie Yanna Arthuse Bertranda, který si už získal české publikum výstavou Země viděná shora, budou k vidění od 11. června na pražském Náměstí Republiky. Kolekce snímků Alive ukáže svět zvířat na Zemi ovládané člověkem. Fotografie Bruno Barbeye z května 1968 v Paříži ve Francouzském institutu připomene 40. výročí pařížské vzpoury studentů. Exkluzívní fotografickou výstavu i se snímky Henri Cartier-Bressona chystá i Muzeum Kampa.

Současné francouzské i evropské výtvarné umění se objeví v listopadu ve Staroměstské radnici. Vedle prací Christiana Christophe Boulangera, Jeana Fabre a dalších se zaskví i práce Jiřího Koláře či Josefa Koudelky. Mistrem moderní malby Františkem Kupkou se bude zabývat v říjnu kolokvium v Hradci Králové.
K oslavám založení Československa odhalí archivy Francie, Česka i Slovenska vazby, které spojovaly obě země, a ukáže výjimečnou roli Francie při vzniku našeho státu. Výstava v pražském Toskánském paláci nese název Zrod Československa a Francie: společná cesta k demokratické Evropě (1914 – 1925).
Na Kampě oslavíme 14. července Francouzský státní svátek francouzskými tradičními trhy, které vyvrcholí jazzovým koncertem Richarda Galliana a Michela Portala. Kampa ožije už 21. června večer muzikou skupiny No Jazz.
Skutečný bonbónek představuje slavný kontratenor Philippe Jaroussky. Uslyšíme ho 17. července v Obecním domě. Hudební produkce si užijeme nejen v Praze, ale i v Kutné Hoře, Olomouci, Terezíně, Telči… K exkluzívní sezoně se připojí také Festival francouzského filmu.
Novoroční ohňostroj 2009, který ozáří celou Prahu, má na starosti slavná Groupe F, jež prováděla pyrotechnické efekty i na zahájení olympiády v Athénách.
České předsednictví bude uvedeno 7. ledna 2009 v Národním divadle. „Jsem potěšen, že se Národní divadlo stane středobodem českého předsednictví i Francouzské sezony,“ poznamenal ředitel první scény Ondřej Černý.
 
Eva Jeníková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..