Vítejte v KLDR!

Jedna z českých cestovních kanceláří nabízí ve svém katalogu „cestu do neznáma“ – poznávací zájezd do Severní Koreje. V roce 2008 to bylo podruhé od roku 1989, kdy do KLDR vstoupila obyčejná česká turistická skupina. Každý z turistů musel přistoupit na tato pravidla:

1. Do KLDR je zakázáno dovážet mobilní telefony, přístroje GPS, teleobjektivy větší než 150 mm, videokamery
2. Fotografování z vlaku nebo autobusu je striktně zakázáno.
3. Není možné vzdálit se samostatně od skupiny.
4. Hotelové pokoje mohou být odposlouchávány.
5. Za naši skupinu budou mít zodpovědnost tři místní průvodci.
6. Někteří z přidělených průvodců mohou rozumět česky.

Turisté z České republiky, kteří se rozhodli utratit cca šedesát tisíc korun za šest dní dovolené v KLDR, odevzdají už v Pekingu mobilní telefony, do země je zakázáno vozit také přístroje GPS nebo „závadné“ tiskoviny. V průběhu cesty se turisté několikrát klání sochám Velkého vůdce, poslouchají výklady o americkém imperialistickém zlu a s notnou dávkou ironie se obdivují monumentální stalinistické architektuře. Místní vládní turistická kancelář nechá turisty nahlédnout na předem určená místa v hlavním městě Pchjongjangu či v přilehlých oblastech a doveze je dokonce na jednu z nejstřeženějších hranic světa mezi Severní a Jižní Koreou. Ačkoliv (anebo právě proto), že je o české turisty postaráno jako o vládní delegaci, někteří přijímají tyto „atrakce“ rozpačitě a s pochybnostmi o vlastní morální zodpovědnosti. Čeští turisté a spolu s nimi filmový štáb se stávají součástí propracovaného systému, který turisty potřebuje pro svou vlastní propagaci. Severokorejská současnost navíc nápadně připomíná českou totalitní minulost. Je pro české cestovatele tento zájezd vzpomínkou na mládí prožité v komunismu, adrenalinovým zážitkem nebo jen neobvyklým způsobem utrácení peněz? Jak se člověk z demokratické země vyrovná s nařízeními a restrikcemi totalitního systému?

Snímek nepřekypuje humornými ani vypiplanými scénami. Je to pochopitelné, zkrátka na to nebyl čas. Divák možná čeká, že se něco převratného stane, že bude svědkem nějaké akce. Nic. A to potvrzuje i jedna z postav: „Čekali jsme, že se něco bude dít a ono se nic neděje.“ Tato jakási prázdnost příběhu, akcentovaná ještě monotónností prostředí, je způsobena tím, že celá výprava se pohybuje ve sterilním prostředí, kde interakce s vnějším světem není možná.
Tuto absenci režisérka nahrazuje pohledem dovnitř, určitou sebereflexí své skupiny, která místy připomíná Účastníky zájezdu. Tím, možná i trochu nezáměrně, nekousává tematiku turismu jako fenoménu, který občas může mít velmi bizarní podobu. Nejenom v totalitních zemích, ale celosvětově…
 

Námět a režie: Linda Jablonská
Producent: Negativ – Milan Kuchynka
Koproducent: HBO
Za přispění Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie
Distributor: Aerofilms
Premiéra: 26. února 2009
Žánr: dokumentární film
Délka: 76 minut
Rok dokončení: 2008
Barva: barevný
Formát obrazu: 16:9
Nosič: DVD
Kamera: David Cysař, Linda Jablonská
Hudba: Francois Pignon
Turistické kamery: Ondřej Čech, Jiří Herek
Střih: Jakub Voves
Zvuk: Ivan Horák

http://www.vitejtevkldr.cz
http://www.aerofilms.cz/filmy/129-Vitejte-v-KLDR/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..