TINA B.: Festival současného umění se letos zaměří na ekologii

V Praze právě začíná 20.10.2011  6. ročník Festivalu současného umění „This is not another biennal“ (TINA B.), jehož cílem je představovat novinky v nových médiích, video artu či performance. Snahou festivalu je zaměřovat se na nejnovější trendy na poli umění. Přehlídka se tedy letos ponese v duchu hesla „ART – ECO – BIO“.

„Ekologie a ochrana životního prostředí patří v dnešním světě k největším společenským tématům. Ekologie je chápána jako téma politické, snad i ekonomické, ale málokdy jako téma umělecké. Umění je ale taktéž součástí veřejného života a může hodně věcí změnit“ říká k letošnímu tématu ředitelka festivalu Monika Burian Jourdan.

Na sto umělců z různých koutů světa představí své „zelené“ vize v několika pražských prostorách. Jedním z nich je netradiční prostor atomového krytu pod hotelem Jalta na Václavském náměstí. V hotelu Jalta se však uskuteční další program: hned zahajovací večer zde předvede performance několik umělců s živou hudbou. Mezi letošními hosty se představí např. čínský umělec Yuan Gong se svou „vzdušnou“ instalací Fly release na pražské náplavce nebo Ital Igor Zanti, který povede páteční diskusi v kině Oko o současném ready made a významu recyklace.
Dalším místem, jež bude hostit díla dvoutýdenního festivalu, bude bytová Galerie Vernon na Letné. Rovněž v letenském klubovém kině Bio Oko se v pátek 21. večer představí některé italské videoprojekce a performance. Poslední místo konání představuje komorní prostor (A)void Gallery na náplavce pod Rašínovým nábřežím.
Do jaké míry předvede festival díla umělecká, či době poplatná a spíše politická, se můžete přesvědčit v Praze od 23. října do 13. listopadu 2011. Poté se přehlídka přesune do polského Gdaňsku a příští rok bude probíhat v Itálii.
Text: Kristýna Kopřivová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..