STŘET GENERACÍ V LITOMĚŘICÍCH

STŘET GENERACÍ V LITOMĚŘICÍCH
FILMOVÝ FESTIVAL LITOMĚŘICE POSEDMÉ
22.–26. 8. 2007/ Litoměřiice


Ve dnech 22.–26. srpna 2007 proběhne již posedmé litoměřický filmový festival, tentokráte s podtitulem „Střet generací“. V kině Máj, Divadélku Minimax a Letním kině na Střeleckém ostrově budete mít jedinečnou možnost shlédnout např. filmy Morgan, případ zralý k léčení (Karel Reisz, 1966), Rodinný život (Ken Loach, 1971), Mladý Törless (Volker Schlöndorff, 1966) nebo Strach jíst duše (Rainer Maria Fassbinder, 1974). Své filmy přijedou na festival osobně představit dokumentaristé Lucie Králová, Olga Špátová a Jan Šikl. Účast na festivalu přislíbil i Martin Šulík, jehož film Všetko čo mám rád bude reprezentovat slovenskou kinematografii. Lákadlem doprovodného programu bude výborná slovenská kapela Živé kvety a těšit se můžete také na výstavu Filmový plakát. Více podrobností na www.kinoostrov.cz.
Již posedmé proběhne v malebném severočeském městě Litoměřice, „srdci Českého Středohoří\”, tradiční filmový festival. Letošní ročník se zaměřuje na téma STŘET GENERACÍ a přichystal hned několik „taháků“.
„Na základě dramaturgického vymezení jsme sestavili reprezentativní kolekci, jež nabízí možnost získat komplexní pohled na různá filmová hnutí, národní kinematografie či jediné téma zpracované rozdílnými tvůrčími postupy,“ říká hlavní dramaturgyně a organizátorka festivalu Renata Vášová.
Ojedinělé bude zastoupení snímků z britské produkce Kdyby… (Lindsay Anderson, 1968), Morgan, případ zralý k léčení (Karel Reisz, 1966) a Rodinný život (Ken Loach, 1971). Dále festival divákům nabídne dva archivní tituly z německé produkce Strach jíst duše (Rainer Maria Fassbinder, 1974) a Mladý Törless (Volker Schlöndorff, 1966). Z novější německé tvorby bude promítnut film Vnitřní bezpečnost Christiana Petzolda z roku 2000.
Pro slavnostní zahájení festivalu vybrali organizátoři nový český dokument Ztracená dovolená (Lucie Králová, 2007), který bude uveden v distribuční předpremiéře za účasti režisérky. Tento snímek je také jediným českým zástupcem v soutěži dokumentů na karlovarském festivalu.\"\"


Díky podpoře Francouzského velvyslanectví bude uveden film Anne Fontaine Jak jsem zabil svého otce (2001). Mimořádné bude také zastoupení zlatého fondu slovenské kinematografie (Obrazy starého sveta Dušana Hanáka, Pavilón šeliem Dušana Trančíka). Generace se setkají také ve filmu Všetko čo mám rád, jehož režisér Martin Šulík přislíbil účast na festivalu. Uvedeny budou též filmy Fera Feniče z dob, kdy se sám více věnoval autorské dokumentární tvorbě.
Český film zastupuje dokumentární tvorba Jana Špáty (Největší přání II), Věry Chytilové (čas je neúprosný), Evalda Schorma (Zrcadlení) a Jaroslava Papouška (Nejkrásnější věk). Film Jana Špáty, stejně jako svou vlastní tvorbu, osobně představí Olga Špátová. Festival také nabídne film Petra Nikolaeva natočený na motivy kultovního románu Jana Pelce z doby normalizace …a bude hůř. Současnou českou dokumentární tvorbu bude reprezentovat Jan Šikl s cyklem Soukromé století a snímek Nikdy nebylo líp, který osobně uvede jeho režisérka Ivana Miloševič. Chybět nebude ani cyklus filmů studentů FAMU doplněný ukázkou zlínské animace. Diváci se mohou těšit i na pořad českého videoartu Přátelský film moderovaný Martinem Mazancem a výtvarníkem Michalem Pěhoučkem. Prostor bude vyhrazen rovněž nekomerční reklamě a japonskému animovanému filmu.
Kromě filmu je každoročním lákadlem také zajímavý hudební a divadelní doprovodný program: vystoupí např. Petr Váša s kapelou Ty Syčáci, kteří předvedou originální improvizaci spojenou s projekcí amerických grotesek. Hrát budou Živé kvety, slovenská kapela, která se v Česku objevuje jen výjimečně. Na festivalu zazpívá objev českého šansonu Sylvie Krobová a dále vystoupí Inženýr Vladimír (alias Vladimír Mikulka a Martin Rybář) či kapela Půlnoční Marie. Pozvání přijaly divadelní soubor Buchty a loutky a Loutkové divadlo Baryk Verneřice vedené malířem Martinem Kurišem. Zajímavým zpestřením se stane i výstava Filmový plakát, která proběhne ve foyer kina Máj a k vidění bude po celou dobu festivalu.\"\"
Festival se koná částečně v romantickém Letním kině na Střeleckém ostrově, jaké se už skoro nevidí, v parku na břehu Labe, další projekce diváci uvidí v kině Máj a Divadélku Minimax vše v centru
Litoměřic. K dostání budou speciální festivalová trička a katalog. Zájemci rovněž nepřijdou o možnost vybrat si z řady filmových časopisů a odborných publikací, které budou k dostání v prostorách kina Máj, v místě hlavní festivalové pokladny.
Vstupné na filmový festival Litoměřice posedmé činí 290 Kč v předprodeji a 330 Kč na místě.
Oficiální webové stránky festivalu: www.kinoostrov.cz
Pořadatelem festivalu je občanské sdružení KINOKLUB OSTROV ve spolupráci s Městskými kulturními zařízeními Litoměřice a s podporou Goethe Institutu.
Generálním partnerem je Lovochemie, a.s.
Hlavním sponzorem je Man-Tech
Filmový festival Litoměřice posedmé finančně podpořily Ministerstvo kultury ?R, Ústecký kraj, Město Litoměřice, Asociace českých filmových klub?, Slovenský institut, Nada?ní fond Kalich a Dárcovský fond Hennlich.
Partnery festivalu jsou Goethe Institut, Francouzské velvyslanectví v České republice, FAMU, Člověk v tísni, Terryho ponožky, Tobogang, OP Tiger a Rengl.
Mediálními partnery jsou Radio 1, TÝDEN.CZ, Český rozhlas SEVER, Nové Ústecké přehledy, ART magazin.eu, TOPFUN.CZ
Kontakty na organizátory:

Renata Vášová – hlavní organizátor a dramaturg
+ 420 775 631 037

Tiskový servis:

Jaroslav Balvín 721 996 640
Barbora Formánková 721 844 525
Alena Gabrielová 723 864 030

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..