Soutěž: Yair Dalal Quartet

YAIR DALAL QUARTET

19.4.2009 19:30

Divadlo u hasičů
Římská 45, Praha 2

Země: Izrael

Yair Dalal Quartet “Spirit and Humanity ”

Yair Dalal – oud, housle, zpěv
Erez Mounk – tabla, perkuse
Yotam Haimovitch – sitar
Hliel el Awewi – beduínská flétna

Yair Dalal, skladatel, houslista, hráč na oud a zpěvák se narodil v roce 1955. Je zřejmě nejplodnějším izraelským etnickým hudebníkem a významně ovlivňuje utváření celosvětové hudební scény. V posledních deseti letech vydal 11 alb, na nichž do jediného celku splývá široké a rozmanité kulturní teritorium s autenticky ztvárněnými izraelskými kulturami. Ve většině Dalalových prací se odrážejí jeho precizní dovednosti z klasické i arabské hudby, i hluboké sympatie, které chová k poušti a jejím obyvatelům. Dalalova rodina přišla do Izraele z Bagdádu, a tak jsou irácké kořeny v jeho hudbě hluboce zapuštěny. Dalal, ať už při své samostatné práci nebo při projektech s vlastní skupinou Alol, vytváří novou tvář středovýchodní hudby, v níž se proplétají irácké a židovskoarabské hudební tradice s celou škálou vlivů pramenících z nejrozmanitějších kulturních prostředí, jakými jsou třeba Balkán nebo Indie. Skladby probouzející obrazotvornost jsou utkány z unikátních a barvitých zvuků. Kromě komponování věnuje Dalal čas péči o hudební dědictví – o babylonskou hudební tradici a hudbu beduínů (nomádů ze sinajské pouště) – a snahám o jeho zachování. V uplynulých letech koncertoval v nejrůznějších zemích, spolupracoval s předními hudebníky ze všech koutů světa a z mnoha oborů. Byli mezi nimi například: legendární západní dirigent klasické hudby, mistr Zubin Mehta, Jordi Savall a jeho soubor Hesperion XXI, Lakshminarayanan Shankar, Hamza El Din, Omar Faruk Tekbilek, Michel Bismuth, Ken Zuckerman, Alam Khan, Jim Santi, Armand Aamar, Shlomo Mintz, Maurice El Medioni, Mustafa Raza, Cihat Askin, Nagati Chelik, Ensemble Kaboul, Adel Salameh, Morwan Abado, filharmonický orchestr v Oslu, Jeruzalémský komorní orchestr, symfonický orchestr z Malmö a mnoho a mnoho dalších. Dalal se vzdělává i přednáší na různých hudebních seminářích v Izraeli i jinde na světě. Bývá například účastníkem Mistrovských houslových kurzů v Hudebním centru Keshet Eilon, projektů Mezinárodní hudebně vzdělávací společnosti ISME, Evropské sítě pro tradiční hudbu a tanec, Hudebních seminářů o středovýchodní hudbě v Mendocinu v USA. Rovněž je iniciátorem izraelského projektu Středozemní hudební dialog. Kromě působení v hudbě je Dalal také mírovým aktivistou a věnuje značný podíl svého času a energie podpoře odstraňování ideologických bariér mezi různými kulturami, zejména mezi Židy a Araby. Dalal vystoupil na galakoncertu při předávání Nobelových cen v roce 1994, kde byla Cena míru udělena i izraelskému ministerskému předsedovi Jicchaku Rabinovi, ministrovi zahraničí Šimonu Peresovi a palestinskému předsedovi Jásiru Arafatovi. Dalal obdržel několik izraelských ocenění, které jsou projevem uznání jeho umění i přínosu izraelské hudbě. V roce 2000 byl také nominován na cenu Grammy jako člen souboru Jordiho Savalla a v roce 2003 na cenu BBC za hudební výkony a pro nejlepšího hráče Středního východu.

Yotam Haimovitch se narodil v Izraeli v roce 1973. Na klasickou kytaru se začal učit hrát v deseti letech a následně si osvojil hluboké znalosti nejrůznějších hudebních stylů a oborů, včetně klasiky, jazzu, elektronické hudby a hudby Středního východu. Již jako mladý se snažil začlenit tyto rozmanité hudební styly do své hry. V roce 1994 opustil Yotam Izrael a usadil se v Indii s cílem dokončit zde svá studia hry na sitar i studia klasické indické hudby u pandita Shivananty Mishraha, jednoho z nejvýznamnějších hráčů na sitar na světě a vedoucího hudebního oddělení Hindské univerzity ve Váránasí. Yotam bydlel ve Váránasí sedm let a svůj čas trávil převážně v rodině Shivananty Mishraha, kde se učil nejen ovládat sitar, ale studoval též filozofii náboženství, kulturu a způsob života, které mu pomáhaly utvářet základy pro klasickou indickou hudbu. Yotam se stal členem Shivanantovy rodiny, rodiny, mezi jejímiž členy se udržuje bohatost zvuků klasické indické hudby, a vynaložil veškerou svou energii a všechen čas na její studium. Udělením titulu současně završil svá studia na oddělení klasické hudby na Hindské univerzitě ve Váránasí. Hudební nadání, odhodlání tvrdě pracovat a schopnost studovat klasickou indickou hudbu jako celek byly příčinou toho, že Yotam mistrně ovládl sitar a zajistil si tím příležitost vystupovat na různých koncertech v Indii (Yotam byl na zdejších koncertech často jediným západním účinkujícím). V Izraeli vystupoval v nejrůznějších prostředích a na rozmanitých místech, mimo jiných také se známým hráčem na oud Yairem Dalalem, baskytaristou Michaelem Bensonem (členem kapel Mashina a Atmosphere), perkusistou Erezem Mounkem a dalšími předními umělci. V roce 2003 dostal Yotam pozvání ke společnému vystoupení s Dalalem na festivalu WOMAD, který se konal na Kanárských ostrovech. Během studií v Indii začal Yotam experimentovat s vývojem hudebních nástrojů, pomocí nichž by bylo možné propojit indické vnímání hudby s přístupy západními, a zkoumal, jakými prostředky lze převést indickou hudbu do „západního“ elektronického zvuku. Výsledkem Yotamových četných pokusů se stal syntar, jediný hudební nástroj, který kombinuje indický sitar se západním syntezátorem, a otevřela se tak cesta k albu s názvem GangaDance.

Eres Mounk je mistrem perkusí. Hraje na indická tabla a středovýchodní perkuse, jako jsou arabské bubny darbuka, riq, či rozličné rámové bubny. Ve studiu hry na úchvatná a mysteriózní indická tabla vede Ereze dr. pandit Ram Naharayan v Indii. Erez vystupuje a nahrává v Izraeli, v Evropě, USA a v Japonsku. Jeho unikátní dovednosti a hra obohacují za přispění několika dalších izraelských a mezinárodních umělců hudbu mimořádnou energií.

Hliel el Awewi, beduín kmene Azazme, žije v izraelské poušti. Hru na nástroj shababa (beduínskou flétnu) a g‘urun (kávomlýnek) doprovází hlubokým zpěvem. Jeho citlivá a srozumitelná hudba proniká hluboko k srdci člověka a působí osobitým starodávným dojmem.

Naše soutěžní otázka zní: ” V jakém roce byl Yair Dalal nominován na cenu Grammy? “

Odpovědi zasílejte na redakce@artmagazin.eu do 09.04.2009.

Vylosujeme tři výherce. Každý obdrží 2 vstupenky. Koncert se koná 19.4.2009 v Divadle u hasičů.

Upozorňujeme na možnost zakoupení permanentní vstupenky. Tu je třeba si předem objednat na přes www.jmw.cz/permanentka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..