Soutěž: Tony Lakatos – Tribute to Antonio Carlos Jobim

16.3.2009 19:30 
                                                                           
Palác Akropolis
Kubelíkova 27, Praha 3

Země: H/BRA/I

Tony Lakatos – saxofon
Juliana Da Silva – zpěv
Zélia Fonseca – kytara
Angela Frontera – perkuse
Davide Petrocca – akustická baskytara

   
Antonio Carlos Jobim je živoucím důkazem toho, že na vezdejším světě existují dva typy muzikantů – hudebníci a kouzelníci.Tom Jobim (jak mu něžně přezdívají Brazilci) učinil z bossanovy jednu ze symbolických pohlednic Brazílie a jeho píseň „The Girl from Ipanema“ se stala čímsi jako druhou brazilskou hymnou a jednou z celosvětově nejhranějších písní. Jobim poskládal noty, jakoby shromáždil všechny brazilské duše do jediné melodie.

Na počátku šedesátých let představil svou hudbu v Carnegie Hall v New Yorku. Smísil brazilskou a americkou hudbu velmi originálním a naprosto přirozeným způsobem, vlídně a neokázale. A vznikl zcela nový rytmus – bossanova.

Od té chvíle si Jobimovu hudbu zamilovali jazzmani a interpretovali ji největší hudebníci světa. Mezi nejlepší určitě patří nezapomenutelné nahrávky Stana Getze.

Společný projekt Tonyho Lakatose a brazilských hudebníků dává Jobimově hudbě osobitý ráz spočívající v intenzivním dialogu mezi virtuózní hrou na saxofon Tonyho Lakatose a tvořivém a melodickém uměním Brazilců. Hudebníci zahrají nejen známé, ale také neznámé Jobimovy písně, a vezmou tak posluchače na krátký výlet Rio de Janeira.

Tony Lakatos – saxofon
Narodil se v muzikantské rodině 13. listopadu 1958 v Budapešti. Jeho otec byl známým cikánským houslistou a stejně tak i jeho mladší bratr Roby. V šesti letech začal s hrou na housle, v patnácti vzal do ruky saxofon a profesionálním muzikantem se stal tehdy, když zvítězil v národní jazzové soutěži v roce 1977. V roce 1979 absolvoval na jazzovém oddělení budapešťské Konzervatoře Bély Bartóka. Krátce potom, v roce 1981, se přestěhoval do Německa, kde se na četných jazzových, popových i rockových nahrávkách a koncertech stal jedním z nejvýraznějších sólových saxofonistů. V roli hlavního či vedlejšího saxofonisty se Tony představil zhruba na 300 deskách a cédéčkách.

Juliana da Silva – zpěv
Juliana da Silva se narodila v São Paulu v Brazílii a do všeobecného povědomí vstoupila svými nevšedními vystoupeními. Vášnivým hlasem, jímž interpretuje brazilskou hudbu, ohromuje obecenstvo. Navíc s publikem dokáže na svých koncertech navázat zvláštní vztah: využívá k tomu směs výrazu, půvabu, humoru i zapálení pro hudbu, kterou zpívá. Stala se významnou představitelkou populární brazilské hudby. V poslední době vystupuje s pestrým repertoárem v různých uskupeních, díky nimž má možnost předvést svou obdivuhodnou všestrannost.

Zélia Fonseca – kytara
Její příběh je historií pouti, která začala v brazilském Minas Gerais a vedla až do Evropy. Svou první živou nahrávku má Zélia Fonseca z roku 1993. Od té doby si se svou partnerkou Rosannou Tavaresovou začaly budovat vlastní písňový styl. Vzdálená od rodné země, začala nahlížet brazilskou hudbu z nového úhlu a brzy objevila své afrobrazilské a indiánské kořeny. Nasloucháme-li její hře na kytaru, pak v hloubi duše vnímáme onu výbušnou a vřelou osobnost, která se v hudbě odráží.

Angela Frontera – perkuse
Angela Frontera se narodila v Minas Gerais v Brazílii v muzikantské rodině a je typickou představitelkou smísených kultur: dcera italského přistěhovalce a Brazilky s indiánskou a africkou krví. Už jako velice mladá vystupovala se známými brazilskými hudebníky. Za dobu, co žije v Evropě, se stala nepostradatelným článkem latinské hudební scény. Angela je výbornou hráčkou na perkuse, která miluje to, co dělá, a je schopná přenést při tom na publikum všechny svoje pocity. To, co se oedhrává na pódiu, je téměř nakažlivý rytmus, bohatost harmonií a neodolatelné vyzvání publika k tanci.

Davide Petrocca – akustická baskytara
Davide Petrocca se od deseti let věnoval hře na koncertní kytaru, v sedmnácti pak přešel na akustickou baskytaru. Od té chvíle se soustředil hlavně na jazz a improvizace ve stylu latinského a moderního jazzu až po sólový kontrabas. Velkou zkušeností byla pro Davida zejména práce s řadou jazzových hudebníků, mezi nimiž byli například Monty Alexander, Bireli Lagrene a Jermaine Landsberger, kteří si ho zvali ke spolupráci při jednotlivých vystoupeních či koncertních šňůrách po celém světě.

Upozorňujeme na možnost zakoupení permanentní vstupenky. Tu je třeba si předem objednat na přes http://www.jmw.cz 

Naše soutěžní otázka zní: “V jakém roce zvítězil Tony Lakatos v národní jazzové soutěži a stal se tak profesionálním muzikantem?

Odpovědi zasílejte na redakce@artmagazin.eu do 05.03.2009.

Vylosujeme tři výherce. Každý obdrží 2 vstupenky. Koncert se koná 16.3.2009 v Paláci Akropolis.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..