Soutěž: Avishai Cohen Eastern Unit

 15.3.2009 od 19:30

Palác Akropolis
Kubelíkova 27, Praha 3

Země: Izrael

Avishai Cohen – kontrabas, bassová kytara, zpěv
Karen Malka – zpěv
Shai Maestro – piano, klávesy
Amos Hoffman – oud
Itamar Doari – perkuse

AVISHAI COHEN
Světově proslulý a cenami ověnčený kontrabasista a skladatel Avishai Cohen, nar. 20.4.1970 v Izraeli, byl označen časopisem Downbeat za “jazzového vizionáře světového formátu” Bass Player Magazine ho prohlásil za jednoho ze stovky nejvlivnějších basových hráčů 20. století. Cohen není jen proslulý po celém světě jako významný kontrabasista a hlubokomyslný skladatel a také vizionářský kapelník, který navazuje na takové velikány jako jsou Charlie Mingus, Dave Holland, Jaco Pastorius, Ray Brown, Charlie Haden, Stanley Clarke, ale také Sting. V podstatě každý z jeho počinů se setkává s uznáním kritiky.

Diskografie Avishaie Cohena jako kapleníka:
Adama (1998) , Devotion (1999), Colors (2000), Unity (2001), Lyla (2003), At Home (2005), Continuo (2006), As Is . . . Live at The Blue Note (2007), Gently Disturbed (2008), Sensitive Hours ( 2008)-vyšlo pouze v Izraeli

Více informací: www.avishaimusic.com, www.razdazrecordz.com

KAREN MALKA
se narodila v roce 1976 a patří k předním interpretům soulu, R&B a jazzu v Izraeli. Formální hudební vzdělání začala získávat v devatenácti letech v hudebních školách u různých pedagogů, ale říká, že nejvíce se naučila od různých muzikantů s nimiž v průběhu doby pracovala.
V roce 2000 se stala členkou světově proslulé izraelské skupiny TARARAM jako hráčka na bicí, zpěvačka a tanečnice a během tří let s ní procestovala svět. Od roku 2003 do roku 2005 vytvořila Karen první vlastní kapelu „The Karen Malka Project“, účinkující s autorským repertoárem.
Během let spolupracovala Karen Malka s mnoha předními izraelskými hudebníky, například s Idanem Reichelem, Dani Sandersonem, s kapelou Kaveret, Metropolin, Idan K and the Movement of Rhythm, funkovou kapelou Arie Volnitze (na mezinárodním jazzovém festivalu Red Sea v Eilatu v roce 2005), Alonem Adirim ze skupiny Dub Syndicate, Haroonem Dembellem, uznávaným hráčem na djembe, a mnoha a mnoha dalšími .
V současné době Karen vyučuje hudbu, zpěv a uvolňovací pěvecké techniky. Zároveň se v loňském roce přidala ke kapele Avishaie Cohena Eastern Unit, která je považována za jeden z nejzajímavějších, nejmodernějších a nejúspěšnějších jazzových souborů současné doby. Kromě toho, že Karen s Avishaiem cestuje po celém světě, můžeme ji slyšet i na posledních dvou jeho nahrávkách včetně žhavé novinky, která vyjde u EMI Blue Note na jaře 2009.
Karen Malka nyní pracuje na svém vlastním sólovém albu, které by se mělo objevit v nadcházejícím roce.

SHAI MAESTRO
se narodil v Izraeli v roce 1987. Učil se na piano od svých 5ti let. První kontakt s jazzem se mu naskytl při poslechu alba „Gershwin Songbook“ Oskara Petersona. Později studoval na Thelma-Yellin High School of Performing Arts v Givataimu. Poprvé se setkal s hudbou Avishaie v roce 1997 na koncertě Chick Corea Trio s Gary Butonem ve Švédsku.
V roce 2007 se zúčastnil 12. Mezinárodního festivalu jazzového piana – sólové recitály v Praze.

AMOS HOFMAN
Kytarista a hráč na arabskou loutnu zvanou oud Amos Hoffman, který žije v Tel Avivu, vzal kytaru do ruky v 16 letech a oud o pár let později. Hru na kytaru studoval soukromě a navštěvoval prestižní Rubin Academy of Music v Jeruzalémě. Hledání nových hudebních zkušeností zavedlo jeho kroky nejdříve do Amsterodamu, a následně do New York City. Tady hrál jazz jak se zavedenými muzikanty, jakými byli například Dennis Charles, Evelyn Blakey a Juma Santos, ale i se slibnými a nadějnými nováčky, mezi jinými s Jasonem Lindlerem, Omerem Avitalem, Samem Newsomem, Jayem Collinsem, kontrabasistou Avishaiem Cohenem, Jorgem Rossim a Duanem Eubanksem. Začal se také vážněji zabývat studiem hudby střední Evropy s libanonským hráčem na oud a arabskou flétnu ney Bassamem Sabou.
V roce 1998 nahrál své první sólové album „The Dreamer“ u španělského vydavatelství Fresh Sound/New Talent. Rovněž se podílel na četných dalších projektech, „13 Sketches“ Bena Wolfa (1996), „Cross Culture“Jaye Collinse (1999), „Global Unity“ Sama Newsoma (1999) a na albech Adama (1998 ), „Devotion“ (1999), „Colors“ (2000) a „Continuo“ (2006) Avishaie Cohena.
Po návratu do Izraele koncem roku 1999 začal komponovat hudbu, z níž po čase vznikla nahrávka Na‘ama, vydané v roce 2006 u vydavatelství Magda. Jejím prostřednictvím vzdává Hoffman poctu tradicím klasické arabské hudby, základním hudebním prvkům taksim (improvizované sólo) a maqam (stupnicový hudební prvek). Všech 12 skladeb je originálních, inspirovaných předním arabským skladatelem 20. století.
Hoffman své zaujetí pro kombinování jazzu a hudby Středního východu dále rozvíjí i na svém nejnovějším albu s názvem „Evolution“ (RazDaz). V deseti skladbách si zkoumavě pohrává s melodiemi a rytmy obsahujícími kompoziční a improvizační prvky společné oběma zmíněným hudebním žánrům. Na albu „Evolution“ se podílel i Hoffmanův dlouholetý přítel a hudební partner Avishai Cohen, který hraje na kontrabas, klavír a přispívá též do vokální složky. Na završení toho všeho je třeba uvést, že na zmíněném CD se sešli i dva nejprominentnější izraelští hudebníci – etnický perkusionista Ilan Katchka a flétnista Ilan Salem. Amos Hoffman v současné době pomáhá albu „Evolution“ na trh a pracuje na nových kompozicích pro budoucnost.

ITAMAR DOARI
Hráč na perkuse doprovázel Avishaie Cohena již loni na koncertě Avishai Cohen Ensamble , dále v červnu vystupoval na Festivalu Respekt v rámci Toy Vivo Tria

Upozorňujeme na možnost zakoupení permanentní vstupenky. Tu je třeba si předem objednat na přes http://www.jmw.cz

Původně na 16.3. připravovaný koncert Avishai Cohen Trio se uskuteční 29.11.2009 v Rudolfinu, Dvořákově síni

Naše soutěžní otázka zní: “Kde se narodil světově proslulý kontrabasista Avishai Cohen?”

Své odpovědi zasílejte na redakce@artmagazin.eu do 05.03.2009.

Vylosujeme tři výherce. Každý obdrží 2 vstupenky. Koncert se koná 15.3.2009 v Paláci Akropolis.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..