Snílci a Česká sezona v Divadle Komedie

\"\"Hru významného rakouského autora Roberta Musila Snílci uvádí v české premiéře (od 5. června) pražské Divadlo Komedie na závěr této sezony. Od podzimu pak chystá Českou sezonu, kterou zakončí Haškův Dobrý voják Švejk.
Scéna provozovaná Pražským komorním divadlem byla oceněna jako Divadlo roku 2007 při vyhlášení Cen Alfréda Radoka. Není divu – celý tým dokáže divákům otevírat nové obzory. Obdivována je nápaditost v uvádění v Česku dosud neznámých nebo nových her stejně jako pro herecké nasazení souboru a hluboký ponor do smyslu textu.
Inscenace Snílci (Schwärmer, 1922) bude objevem nejen pro ty, kdo v Komedii ocenili dramatizaci Musilových Zmatků chovance Törlesse či pro milovníky Musilova nedokončeného románu Muž bez vlastností.
Rakušana Roberta Musila (1880 – 1942), velmi svébytného a citlivého autora, lze spojovat i s Moravou. Drsně ho formovala kadetka v Hranicích na Moravě. A techniku studoval nejen ve Vídni, ale též v Brně. Přestože žil v době velkých modernistů (Kafka, Broch, Mannové), zůstal osamělým a ve své době nedoceněným literárním velikánem.
Režisér Dušan David Pařízek znovu sáhl po tomto autorovi zachycujícím atmosféru rozkladu na konci rakousko-uherské monarchie. „Po třech letech, po Zmatcích chovance Törlesse, je to pro mě zásadní návrat k jedné z největších osobností literatury dvacátého století. Snílci jsou nečekaně lehkým textem, naplněným ironií i filosofickými úvahami kolem banálních zápletek rozpadajících se mezilidských vztahů,“ poznamenává režisér a zároveň spolupřekladatel (s Kamilou Polívkovou), tvůrce scény i úpravce textu.
Konverzační komedie o milostném mnohoúhelníku se láme v psychologickou studii. Předěl je zdůrazněn muzikálovým číslem. „Kdybyste věděli, jak jsou herci šťastni, že mohou zpívat a tančit!“ usmívá se Dušan D. Pařízek. Hlavní postavy hry, sourozenci Agáta a Ulrich (předobrazy hrdinů z Muže bez vlastností), jsou snílky střetávajícími se s pragmatismem. Hrají Martin Finger, Vanda Hybnerová, Stanislav Majer, Gabriela Míčová, Dana Poláková, Martin Pechlát a Roman Zach. \"\"
Novinkou bude v Komedii též scénické čtení Divadelních textů z terezínského ghetta 18. června. Objevnost titulů divadla a kvalitu provedení ohodnotil i festival současné evropské dramatiky (Neue Stücke aus Europa) v německém Wiesbadenu, kam je soubor v červnu pozván s inscenací hry kmenového autora Divadla Komedie Davida Jařaba Vodičková – Lazarská.
Speciálním vyvrcholením této sezony se stane uvedení inscenace D. D. Pařízka Staří mistři, vytvořené podle románové předlohy Thomase Bernharda. Lze ji vidět 25. června v pražském Rudolfinu.
Po prázdninách má Pražské komorní divadlo v čele s D. D. Pařízkem v plánu Českou sezonu, jež mapuje českou literaturu napříč 20. stoletím až do současnosti. Začínat bude dramatizací Petrolejových lamp Jaroslava Havlíčka a pokračovat adaptací románu Egona Hostovského Cizinec hledá byt. 60. léta zastoupí Flirt, zdramatizování Škvoreckého Lvíčete, příběhu s detektivní zápletkou, zfilmovaného pod názvem Flirt se slečnou Stříbrnou. Můžeme se těšit také na zcela nový text Davida Jařaba Ztracená melodie – má být zasvěcen zločinu. Vrcholem České sezony se stane inscenování Haškova Dobrého vojáka Švejka v koprodukci s rakouským divadlem Schauspielhaus Wien.
Eva Jeníková
Foto z inscenací Světanápravce a Slzy Petry Kantové Pražské komorní divadlo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..