Sluneční králové v Národním muzeu

Sluneční králové v Národním muzeu

Přehlídka obsahující téměř 300 historických předmětů a artefaktů ze starověkého Egypta zaplnila 5 nejmodernějších sálů historické budovy Národního muzea v Praze. Výstava Sluneční králové obsahuje poklady staré tisíce let a je věnována období tzv. Staré Říše, jejíž panovníci z 5. dynastie (asi 2435–2306 př. n. l.) uctívali slunečního boha Rea. Toto období je velmi významné pro rozmach staroegyptské civilizace, která nás do dnešní doby fascinuje a udivuje svou vyspělostí, umem i záhadami, a proto nepřestává být předmětem vědeckého bádání.

Expozice, která vznikla ve spolupráci Národního muzea s Českým egyptologickým ústavem UK, je zároveň i oslavou více než 100-leté tradice československé a české egyptologie. Díky jejím úspěchům a těsné spolupráci s egyptskými kolegy a institucemi bylo možné přivézt do Prahy okolo 90 artefaktů z významných muzeí v Káhiře nebo Gíze, které tak poprvé opustily hranice Egypta.

Národní muzeum, Praha. Výstava Sluneční králové. Od pondělí 31. 8. 2020, největší archeologické objevy českých egyptologů z lokality Abúsír! Foto© Petr Salek

 

Výstava je také vyvrcholením 60 let archeologické činnosti českých egyptologů v lokalitě Abúsír. Díky významné pomoci československých archeologů při záchraně památek ohrožených výstavbou Asuánské přehrady jsme na počátku 60.let minulého století získali trvalou koncesi na archeologický výzkum v této cenné lokalitě, která je součástí pyramidových polí a nachází se na ní starověké královské pohřebiště. Profesor Miroslav Bárta, který je držitel naší koncese na archeologické práce v Abusíru  řekl, že lokalita stále není zcela prozkoumaná a má obrovský potenciál na to, že i příštích 50 až 100 let bude přinášet nové nálezy.

Další významnou částí vystavených exponátů jsou jedinečné zápůjčky z německých muzeí v Berlíně, Lipsku, Hannoveru, Heidelbergu, Hildesheimu a Frankfurtu nad Mohanem. Třetí část vystavených předmětů pak pochází ze sbírek, které Národní muzeum získalo jako československý podíl na nálezech učiněných expedicí Univerzity Karlovy v Abusíru. Vzhledem k omezením letecké dopravy v období koronavirové krize se na výstavu bohužel nedostaly zápůjčky z Metropolitního muzea v New Yorku ani Britského muzea v Londýně, které svou účast přislíbily. To však význam současné výstavy nijak nesnižuje.

Sochy panovníka Raneferefa, princezny Šeretnebtej nebo písaře Nefera, obličejový fragment vezíra Ptahšepsese, reliéfy, kanopy na orgány mumifikovaných osob, papyrové svitky – svědkové dávné civilizace a současně vrcholná umělecká díla, při pohledu na ně se tají dech. Pojistná hodnota vystavených předmětů činí 1 miliardu Kč, ale jejich historickou a uměleckou cenu není možné vyčíslit. Vystavení tak cenných exponátů v Národním muzeu umožnila nedávná rekonstrukce historické  budovy, která zajistila nezbytné bezpečnostní a klimatické podmínky požadované zapůjčiteli.

Modernímu technickému vybavení muzea odpovídá i současné pojetí výstavy s nápaditým architektonickým řešením a využitím nových multimediálních technologií. Audiovizuální projekce odhalují historii chrámu krále Sahurea nebo tzv. svatyně ročních období. Pomocí audiovize mohou návštěvníci vstoupit do nevykradené hrobky velmože Iufaye. Papyrus se sbírkou příběhů spojených s příchodem slunečních králů posloužil jako námět pro animovaný příběh.

Výstava Sluneční králové je podle ředitele Národního muzea Michala Lukeše tou nejunikátnější, nejrozsáhlejší a nejvzácnější, které Národní muzeum ve své historii pořádalo.

Výstava v historické budově Národního muzea bude pro veřejnost otevřena do 7. února 2021. Bohatý doprovodný program obsahuje přednášky, filmové večery, speciální i komentované prohlídky. Podrobnosti na www.slunečni.kralove.cz

Text: Soňa Šálková


Summary

The National Museum in Prague has organized a unique exhibition Kings of the Sun which contains more than 300 unique exhibits from the oldest period of the Egyptian Empire, to the time of the ancient pyramid builders. The as yet unexhibited set of almost 300 objects of incalculable value will allow you to experience the atmosphere of the time of the great Egyptian kings. The exhibition also acknowledges Czechoslovak and Czech archeology and their achievements in the locality of Abúsír. representing 60-years of succesfull cooperation with Egyptian authorities and scientists.  Sculptures, reliefs, canopies, papyrus scrolls from the Egyptian, German and Czech collections are complemented by multimedia projections and architectural models. The exhibition in the recently renovated historic building of the National Museum will run until February 7, 2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..