Slavnost zazimování biostatku ve Valči

První říjnový víkend roku 2008 proběhla v malebné krajině Doupovských hor slavnost zazimování biostatku Vojty Veselého ve Valči. Přátelé i návštěvníci, kteří se o akci náhodně dozvěděli, mohli v prostoru ovocného sadu ochutnat čerstvě vyšťavený mošt z právě sklizeného ovoce, jehněčí nebo sójový guláš, Fair Trade produkty, vyzkoušet si vlastnoručně střihání ovcí nebo užít mejdan s harmonikou a kytarami. Ovce obdarované kovovými zvonky se zabydlely v nově vybudovaném zimovišti a procházka podzimně vybarveným zámeckým parkem se sochami Matyáše Brauna dotvořila atmosféru skvěle stráveného víkendu.

Zde je report z akce od Vojty Veselého: „Pestrý program, nádherně vybarvené okolí i kulinářská lákadla zřejmě zaujaly ještě dříve, než se odehrály. Na oslavu při příležitosti dostavby zimoviště dorazilo na 60 návštěvníků a asi se bavili. Těžko říct, od kterého dne se dají datovat přípravy na komponované sobotní odpoledne prvního říjnového víkendu na Valečsku. Snad nastěhováním moštovací linky do útrob kůlny na nářadí minulou středu? Nebo vztyčením prvního trámu, který tvoří kostru kůlny i zimoviště čtyři týdny zpátky? Či snad pořízením základního stáda ovcí v květnu letošního roku? Pořízením sadu strýcem Střížkem před patnácti lety? Jak vidno, mnoho kroků, vzmachů a akcí vedlo k oslavě která se uskutečnila v rámci “Září – měsíc biopotravin a ekologického zemědělství” pořádaného oddělením ekologického zemědělství při MZe. Takže je spíš důležité, k čemu to vše vedlo: V pátek se odehrálo živelné sezení v chalupě, sídla společnosti biostatek, za brilantního doprovodu akordeonisty Kolesa, komposera Zacharyho a všech, co se k muzice přidali. Až 4 gytáry najednou zněly. Sobota dopoledne proběhla ve znamení posledních rychlých úprav, ale oběd se servíroval v běžnou dobu: vedle jehněčích nudliček i sojový guláš, pro ty, co nezvládají ani BIO masíčko. Ve tři byly do nového zimoviště nahnány ovce Border kolií Blízou, trochu chaos, ale aspoň bylo vidět, že farmařina je dřina. Jak bylo celé stádo pohromadě, daly se vybraným jehnicím navléct obojky se zvonky/rolničkami – dík všem, kdo cinkátkem přispěli. Rovnou jsme jednu ze zimoviště vytáhli a ostřihali, aby se během zimy tolik nezanášela senem. Kdo chtěl, mohl si práci se strojkem zkusit. Hned na to jsme zkusili moštovací linku: umýt jablka a hrušky, nadrtit je, nasázet do lisu a vymáčknout z nich tu šťávu, co se pak dá hned pít. Zde biostatek program skončil a zástupkyně Ekumenické akademie přiblížila základy spolupráce obchodníků a producentů pod značkou fair trade. Pozor na to: na zimoviště party se podávala delikátní fair trade čerstvá bio káva, v nabídce byly i čokolády a čaje. A letáky.“

A co může biostatek nabídnout? Jehněčí maso – čerstvé nebo zmrazené naporcované, nově mošt – čerstvý a posléze i zmražený. Kolem Vánoc pálenku a zjara med.

Biostatek můžete navštívit i v létě, už třetím rokem se zde koná Mejdan Povaleč – tři dny plné hudby, pití, slunce, sportu, divadla, zpěvu, jídla a jiné zábavy. Jedno z pódií je umístěno právě v sadu. Letos na Povaleč přijelo přes 1000 návštěvníků. Vstupné dobrovolné.

Závěr patří opět Vojtovi: „Valečsko je kraj, kam lidé rádi jezdí a rádi se vracejí. Pokud by zde náhodou chtěli žít, moc bych to uvítal, ale zároveň se tomu divil. Je to tu těžké. Nebýt táty, který zde kdysi pořídil domek, aby měl kam jezdit se spolužáky na mejdany, asi bych to tu neobjevil ani pro sebe ani pro účastníku zimoviště párty.“

http://www.biostatek.cz
http://www.povalec.cz/
www.fair-bio.cz
Text: Vojta Veselý, Alena Gabrielová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..