Slavné osobnosti – výstava

Výstava je již jedenáctým výběrem ze svazové sbírky fotografií uspořádaným v rámci projektu Historie a současnost SČF podpořeného Ministerstvem kultury ČR a hlavním městem Prahou. Poděkování za spolupráci při její přípravě patří oddělení Foto-fono-kinodokumentů Národního archivu ČR, kde je sbírka SČF uložena.

K autorům již ve sbírce zastoupeným – Ludvík Baran, Karel Čapek, František Dostál, Josef Ehm, Zdenko Feyfar, Karel Hájek, Václav Chochola, Pavel Jasanský, Václav Jírů, Karel Koubek, Dana Kyndrová, Jaroslav Litomiský, Karel Plicka, Antonín Roubíček, Svatopluk Sova, Daniela Sýkorová, Marie Šechtlová, Oldřich Škácha, Michal Tůma, Emil Vejvoda, Robert Wittmann, Miroslav Zajíc – byly na této výstavě přiřazeny nově darované, dosud nevystavované fotografie Jaroslava Šálka.

  Slavné osobnosti a zájem o ně nejsou jen záležitostí současné doby a historie fotografie je toho nejlepším důkazem. Vystavené snímky vznikaly na objednávku pro noviny či časopisy, ze soustavného zájmu o určitý obor lidské činnosti, ale také z pouhé příležitosti – ze setkání či přátelství se známou osobou (Václav Chochola, Václav Jírů). Každopádně jsou portréty celebrit poměrně rozsáhlou součástí sbírky. Některé pocházejí z ucelených projektů (Miroslav Tůma, Ludvík Baran), celoživotního zájmu fotografa o tento druh záběrů (fotografie z vernisáží Emila Vejvody), jiné třeba nabízejí příjemnou atmosféru rodinného alba (Karel Čapek). Jsou mezi nimi snímky, které se staly součástí společenského dění u nás (Oldřich Škácha, Dana Kyndrová), a také jen takové, které vznikly pro radost z pěkného okamžiku, výjimečného setkání (Miroslav Zajíc). Ve dvou případech zde najdete i autoportréty.

Oproti výstavě portrétu vybrané ze sbírky jako dokument vývoje a proměn žánru jde tentokrát více o osoby na fotografiích zobrazené, takže výběr odpovídá rozmanitosti sbírkových exponátů. Široká škála osobností od politiků, přes divadelníky, spisovatele, výtvarné umělce, filmaře a fotografy po sportovce nabízí – vzhledem k poměrně dlouhému rozpětí vzniku fotografií – zajímavé ohlédnutí a příležitost ke srovnávání. Vesměs pocházejí z doby před vládou rozpínavého bulváru a všudypřítomných paparazzi, takže z nich dýchá úcta k zachyceným postavám naší kulturní tradice.

Sbírka fotografií SČF zahrnuje více než jedenáct tisíc fotografií. Počet českých a slovenských autorů v ní překračuje tisícovku. Od svého založení v roce 1981 se sbírka stále rozrůstá. Její předností je propojení profesionální a amatérské fotografie odpovídající tradicím fotografie u nás. Jako celek i v jednotlivých výběrech je jedním z cenných zdrojů k poznání vývoje fotografie. Galerie Svazu českých fotografů, založená v roce 2006 s prestiží je navázat na slavnou Kamzíkovku, vás vítá na své dvacáté výstavě.

Více o sbírce a jejích autorech na www.scf.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..