Retrospektiva fotografií Alice Springs v Berlíně

Retrospektiva fotografií Alice Springs v Berlíně

© HELMUT NEWTON STIFTUNG

© HELMUT NEWTON STIFTUNG

Berlínská Nadace Helmuta Newtona připomíná sté výročí narození manželky slavného fotografa June Newtonové, která pro svou fotografickou tvorbu používala pseudonym Alice Springs. Výstava ALICE SPRINGS. RETROSPEKTIVE , kterou nadace k této příležitosti pořádá ve svém Muzeu fotografie (Museum für Fotografie), obsahuje více než 200 fotografií, přičemž některé jsou na veřejnosti poprvé. Autoři výstavy měli možnost vybírat nejen z archivu nadace ale také z pozůstalosti ze společného bytu Newtonových, který se nachází v Monaku. Tyto materiály byly teprve nedávno převezeny do Berlína a poskytly nový pohled na fotografickou tvorbu Alice Springs. Snímky na výstavě jsou nyní prezentovány v originálech nebo jako výstavní umělecké tisky.

June Newtonová pracovala pod pseudonymem Alice Springs od roku 1970 jako fotografka, zejména v oblasti portrétní fotografie. K této profesi ji přivedla náhoda. Helmut Newton měl chřipku a tak manželku přesvědčil, aby za něj převzala zakázku. Přitom ji musel vysvětlit, jak pracovat fotoaparátem a expozimetrem. V roce 1970 tak June vytvořila v Paříži reklamní fotografii pro francouzskou značku cigaret „Gitanes“. Portrét kouřící modelky odstartoval novou kariéru australské divadelní herečky, která kvůli jazykové bariéře neměla mnoho šancí získat ve Francii angažmá. Retrospektiva však začíná její ranou tvorbou a prvním pohledem do soukromého života Helmuta a June Newtonových. Tyto snímky jsou součástí společného deníku a zároveň výstavního a knižního projektu „Us and Them“ a jsou doplněny některými dosud nezveřejněnými snímky a vzájemnými portréty z Melbourne 40. a 50. let a z Paříže a Ramatuelle 60. let.

V polovině 70. let se pak věnovala portrétní fotografii. Směs empatie a zvědavosti, se kterou zachycuje tváře svých současníků, je přitom pro Alice Springs charakteristická. Její portréty jsou neotřelé a pronikají pod povrch zobrazovaných tváří. Výstava ukazuje portréty kolegů fotografů, umělců a spisovatelů. Jsou mezi nimi např. Richard Avedon, Brassaï, Ralph Gibson, Sheily Metzner nebo Robert Mapplethorpe. Tyto portréty stály na začátku kariéry portrétní fotografky, po kterých pak následoval svět módy a filmu. Ačkoli většina portrétovaných patřila k privilegovanému „jetsetu“, Alice Springs nedělala žádné zásadní rozdíly mezi společenskými třídami. Fotografovala tanečníky z Monte Carla nebo příslušníky punkové generace z Los Angeles. Portrétované celebrity jako Nicole Kidman, Isabelle Adjani, Vivienne Westwood, Liam Neeson nebo Claude Chabrol se otevřeně a přímo dívají do objektivu jejího 35mm fotoaparátu. Většina portrétů vznikala při přirozeném světle – na veřejných prostranstvích a v domácnostech protagonistů. Součástí výstavy jsou i výtisky časopisů, které publikovaly módní fotografie, akty nebo portréty Alice Springs, spolu s originálními kontakty, výstřižky a prospekty k předchozím výstavám.

Nově prezentovaná instalace Living Room (Obývací pokoj) obsahuje reprezentativní výběr osobních předmětů, uměleckých děl, nábytku a knih z bytu Newtonových v Monaku.

Výstavu Alice Springs. Retrospektive je možné v Berlíně navštívit do 19. listopadu 2023.

Zdroj: HELMUT NEWTON STIFTUNG
Museum für Fotografie
Jebensstrasse 2 / 10623 Berlin
www.helmut-newton-foundation.org

 

Summary

The Berlin Helmut Newton Foundation commemorates the centenary of the birth of the wife of the famous photographer June Newton alias Alice Springs. The exhibition ALICE SPRINGS.RETROSPEKTIVE held for this occasion in the Museum for Photography shows more than 200 photographs, some of them being published for the first time. Some exhibits have only recently been transported to Berlin and offer a new perspective on the photographic work of Alice Springs. The images in the exhibition are now presented as vintage or as exhibition prints.The exhibition can be visited until November 19, 2023.

© HELMUT NEWTON STIFTUNG

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..