REMIX Gabina

* 1963 na apríla v Praze • fotografii studovala na Střední průmyslové škole grafické • pracovala jako manekýna a fotografka svateb, pohřbů a promocí • je spoluzakladatelkou družstva Radost, které vydávalo kultovní časopis POST, a vedla fotografickou agenturu • natočila hudební klipy českým kapelám Garáž a Půlnoc • od roku 1990 je na volné noze a věnuje se portrétní fotografii a aktům • svoji volnou tvorbu řadí do větších celků • vystavuje doma i v zahraničí • její tvorba je v několika světových sbírkách

Fotografka Gabina Fárová je obdařena schopností dvojího pohledu: první je ten reálný, druhým se dokáže dívat pod povrch věcí, kde hledá skrytou výpověď, aby každá fotografie vyprávěla svůj minipříběh, a jen málo záleží, zda se aktérem stane krásné mladé tělo, životem poznamenaná tvář či stařičký budík nebo zpola vymačkané tuby barev.
To autorce dopřává možnost širokého výběru, fotí to, co ji v prvopočátku námětově zaujme, i když dál už volí cestu stylizace.

Přesto nejvíce prostoru dostává v její tvorbě ženský akt, ženský akt na druhou, kdy žena fotí ženu. Tento jednoduchý násobek dává vzniknout poutu, až jakémusi spiklenectví. Mezi autorkou i modelem je porozumění, jsou na stejné lodi, vědí přesně, kolik je možné odhalit, kolik toho chtějí tímto způsobem říci, aniž by se jedna či druhá strana cítila vehnaná dál, než měla v úmyslu, aniž by se musela nutit překročit práh… Ne jako když je fotografem muž, kdy je žena-model vždy trochu kořistí, symbolem jeho úspěchu.

Ženské akty Gabiny Fárové však rozhodně nepostrádají erotiku, ale nedochází tu ani k demonstraci přehnaného studu, ani k laciné vyzývavosti. O tom, že autorku téma ženského aktu navýsost přitahuje, nakonec svědčí i odkazy na jejích vlastních stránkách, nasměrovávající na další umělce zabývající se tímto nestárnoucím námětem. Naopak na mužských aktech z Valdic je znát napětí, které se rodí z převrácení tradičně zažitých rolí muž-fotograf a žena-model. Muži-modely, ač jinak drsní zástupci silného pohlaví, jsou tu onou „lapenou kořistí“, a aby uchránili svou ulitu, sami dobrovolně vydávají na odiv to, co považují za symboly mužnosti. Třebaže stojí na druhé straně, má i pro jejich přístup fotografka porozumění a napomáhá jim zvládnout tuto pro ně nezvyklou situaci, kterou jim sama připravila.

 

Galerie Bazilika Vás zve na výstavu fotografií

REMIX

Gabina

Vernisáž ve středu 1. 10. 2008 od 18 hod.

Na vernisáži zazpívá Annabella

Výstava potrvá do 3. 11. 2008, otevřeno denně 9–21 hod.

Výstavu připravil Miro Švolík

Galerie BAZILIKA (www.bazilika.cz/galeriebazilika)
k.c. Bazilika, areál centra IGY, Pražská ul. 1247, České Budějovice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..