Panenky našich babiček

Muzeum hl.m.Prahy – 22. listopadu 2006 – 25. února 2007

To už znali staří Egypťané“, říká se o věcech či objevech starých, mnohdy však stále aktuálních a zajímavých. Přetrvaly tisíciletí, takže si zaslouží naši pozornost. K těmto předmětům rozhodně patří panenka jakožto hračka či kultovní předmět. Je spojena s historií lidského rodu, vždyť figurky podobné panenkám byly objeveny už v hrobech starých Egypťanů. Dívky v antickém Řecku je před svatbou rozbíjely a obětovaly bohům na znamení toho, že jim skončilo dětství. A středověk? Slovem panenka se označovala hračka všeobecně. Až teprve od 18. století má panenka ( lat. pupe – malé děvče) současný význam.

Tři sběratelky a 600 panenek

Muzeum hlavního města Prahy oslovilo tři členky sběratelky panenek – Alenu Doležalovou, Hanu Hodkovou a Ivu Jíhlavcovou, aby představily návštěvníkům více než 600 exemplářů, které pocházejí z období od druhé poloviny 19. stol. do 50. let 20. stol. Jsou zde zastoupeny panenky vyrobené z látky, plsti, dřeva, papírové masy a konečně i z porcelánu a celuloidu. Jsou velké i malé, některé měří i jeden centimetr, lze je tedy pokládat za jakousi raritu. Výstavu zpestřují i doplňky panenek, např. malé modely nábytku a také hračky těchto hraček.

Od ženských rysů k dětským

Před 19. stol. se hlavními výrobci panenek stali Němci a Francouzi, kteří si konkurovali v dokonalosti a půvabu svých „malých děvčat.“. Původním výrobním materiálem v té době byla látka, později papírová hmota ( tzv. papírmaš) a porcelán. Panenky byly oblékány podle tehdejší módy v empírovém stylu jako dospělé dámy zprostředkující tak módu do celého světa. Až na přelomu 19. a 20. stol. bylo možné poprvé spatřit charakteristické rysy dítěte na panenkovských hlavách.

Co výstava nabídne

„Návštěvníky by měly zaujmout francouzské porcelánové panenky od firmy Juveau a především panenky německé, například od firem Kestner, Handwerkck, A. B. Gottschalck, Kämmer & Reinhardt a Simon & Halbig,“ říká sběratelka A. Doleželová. „Dále mimo jiné vystavujeme panenky látkové a též celuloidové, jež vznikaly v Americe i v Německu od roku 1890. Byly zprvu dražší než porcelánové, předcházela je pověst, že jsou méně rozbitné, bohužel opak se stal pravdou. Jsou křehké, hořlavé, jejich popularita pomalu klesala a je s podivem, že se dodnes uchovalo tolik exemplářů,“ doplňuje Doležalová.

Několik slov o výrobcích panenek

Firma Ernst Heubach, Německo: Ernst Heubach patřil v letech 1887 – 1932 k významným výrobcům porcelánových panenek. Ve sbírkách autorek této výstavy je zastoupeno největší množství jeho produktů.

Firma Armand Marseille, Francie: Armand Marseille koupil v r. 1884 továrnu na hračky v německém Sonnenbergu. Od konkurence přetáhl odborníky a rozhodl se soupeřit s francouzským „panenkovým“ průmyslem. Během 5 let se stal velmi úspěšným. Porcelánové panenky z této dílny jsou na našem území nejrozšířenější.

Firma Simon & Halbig, Německo: Výrobce Wilhelm Simon se spojuje s Carlem Halbigem a jejich komoditou je zprvu bílý porcelán (parián). Později se soustředí na produkci porcelánových hlav panenek, které od nich odebírají francouzské firmy. Roku 1910 koupila továrnu firma Kämmer & Reinhardt.

Firma Kämmer & Reinhardt, Německo: Modeláři Ernst Kämmer obchodník Franz Reinhardt založili r. 1885 firmu, která se stala světově proslulou. V roce 1903 se na trhu objevuje panenka „Mein Liebling“ a panenka „My Darling.“ Jsou součástí této výstavy. Ve spolupráci s koncernem Rheinsiche Gummi und Celuloid Fabrik uvádějí na trh i kvalitní panenky celuloidové. I ty patří k vystavovaným sbírkám.

Firma Kestner Johanes Daniel, N?mecko: Firma, jež zahájila výrobu r. 1823, vyráběla hlavy i těla porcelánových panen, což se o mnoha dalších firmách říci nedá.

Firma A. B. Gottschalck, Německo: K jejím produktům patří panenky s mimořádně krásnými výrazy obličejů. Nebývají často ke koupi v českých starožitnostech. Z let 1890 – 1925 pocházejí ty nejzdařilejší. Porcelánové panenky s kompletním kloubovým tělem jsou i ve vystavované sbírce.

Firma Käte Kruse, Německo: Majitelka stejného jména přestavěla v r. 1911 byt na dílnu a začala vyrábět látkové panenky, jejichž baculatost si velmi oblíbily děti. Firma dosud tyto hračky podle původních návrhů vyrábí.

České panenky: Čechy, podle tehdejšího územního uspořádání, byly součástí Rakouska- Uherska, proto jsou hlavičky panenek z Čech nejčastěji značeny „ Made in Austria“. Vyráběly se ve Slavkově, v obci Rybáře u Karlových Varů ( firma Carl Knoll), v porcelánkách v Dubí, v Žacléři, Malých Svatoňovicích, v Teplicích a v Praze. Na výstavě budou zejména prezentovány panenky Carla Knolla.

Jak se stát sběratelkou panenek

Autorka výstavy Alena Doležalová, která je již 20 let členkou Klubu sběratelů kuriozit, začala sbírat panenky a také plyšové medvídky v poválečné době. „Narodila jsem se po osvobození v roce 1945. Otec padl na barikádách, starala se o mne maminka a babička. Pochopitelně, že jsem toužila po hračkách, ale v té poválečné době jich nebylo moc k dostání,“ vzpomíná. „Svou první panenku jsem získala od jedné hraběnky, vracela se tehdy do vlasti. Byla to takzvaná flirtující panenka od firmy Simon & Halbig. Pochází z roku 1913, má pohyblivá očíčka a musím říct, že patří k nejcenějším z dětství. Na tu jsem pak šila z hadříčků různá oblečení. Později to ovlivnilo mé zaměstnání, stala jsem se oděvní návrhářkou pro herce a zpěváky. Ti dostávali od svých ctitelů různé prezenty, hlavně plyšáky, takže mne občas některý věnovali.“ Paní Doležalová má ve své sbírce na 200 panenek, stále panenky sbírá, opravuje je, občas jí lidé posílají jednotlivé dílky k těmto opravám. Vlastní také panenky od různých výtvarníků, též si je vyrábí, především z  keramiky, látky a kůže. Na výstavě však budou prezentovány jen ty historické.

Tisková zpráva Muzea hl.m. Prahy,  

 


pod čarou

panenky kam se oko koukne…
malé, střední ,velké, obrovské i maličké – takové co mají pohodlnou postel ve skořápce vlašského ořechu, hadrové, sádrové, celuloidové, porcelánové, usměvavé, plačící, německé, francouzské, české, bílé, růžové, orientální i černé, ale, a to především, KRÁSNÉ!! Dýchne na vás dětství, vrátíte se , zejména ti starší, do svého dětského světa protože panenky se kterými jste si ,milé dámy, hrávaly, jsou před vámi i s kočárky a nádobíčkem. Vejděte na výstavu, vejděte znovu do svého dětství – alespoň na pár okamžiků.

Zbyněk Malý

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..