Národní galerie online

Národní galerie online

Dvě naprosto unikátní výstavy Národní galerie Praha jsou v současné době pro návštěvníky nepřístupné a konec jejich trvání se neúprosně blíží.
Expozice Rembrandt: Portrét člověka měla obzvláštní smůlu. Její původně plánované zahájení letos na jaře muselo být kvůli pandemii koronaviru těsně před otevřením zrušeno. Díky úsilí realizačního týmu a především vstřícnosti zapůjčitelů se podařilo projekt napodruhé realizovat na podzim.

  Po pouhých dvou týdnech provozu se však v důsledku druhé vlny pandemie dveře Kinského paláce opět uzavřely a více než 110 děl z významných tuzemských i zahraničních institucí a soukromých sbírek na výstavě, která u nás v takovém rozsahu ještě nikdy nebyla a po dlouhou dobu pravděpodobně opět nebude, zůstává bez diváků. Protože termín trvání výstavy do 31. ledna 2021 je vzhledem k velkému množství výpůjček definitivní, rozhodla se Národní galerie zpřístupnit výstavu online.

Koncepce zprostředkovává virtuální komentovaná prohlídky, které představí vybraná díla se zaměřením na mezinárodní zápůjčky. Videa s kurátorkou Lucií Němečkovou jsou postupně zveřejňována na sociálních sítích. První z nich již proběhla 17. listopadu. Zásadní prostor bude také věnován pracím na papíře (grafice a kresbě), protože jejich vystavení světlu je vždy problematické a tedy časově limitované. Národní galerie nabídne také sérii interaktivních workshopů pro děti. Jedno video se bude věnovat jediné české malbě od Rembrandta a zároveň ústřednímu exponátu expozice – Učenci ve studovně z roku 1634.


Podobně problematický osud potkal i druhý letošní významný výstavní projekt, který se nachází hned ve třech objektech NGP: ve Valdštejnské jízdárně, ve Veletržním paláci a v Anežském klášteře.  Retrospektiva Mikuláš Medek – Nahý v trní, která také obsahuje velký počet zápůjček, je plánována do 10. ledna 2021 a její prodloužení není zatím plánováno.

Komentované prohlídky a online workshopy pro děti umožní každému, kdo nestihl výstavu shlédnout během tří týdnů v září před vyhlášením nouzového stavu, nahlédnout do expozic alespoň virtuálně. Další nabídka je na facebooku Národní galerie, kde každý čtvrtek od 18.00 hod. probíhají živě přednášky a diskuze s kurátory, edukátory a odborníky nejen na témata aktuálních výstav NGP. 2. prosince 2020 to bude například přednáška Tomáše Sedláčka, která bude streamována z Veletržního paláce. Samozřejmě je možné tyto akce sledovat i ze záznamu.

Nemožnost přímého kontaktu s návštěvníky paradoxně urychlila vznik dalších zajímavých virtuálních nabídek, jako například  3D prohlídky stálých expozic.

První taková prohlídka je z expozice 1796⁠–⁠1918: Umění dlouhého století ve Veletržním paláci. Po ní bude od 1. prosince 2020 následovat 360o prohlídka expozice Staří Mistři ve Schwarzenberském paláci.

Na odkazu sbirky.ngprague.cz je k dispozici i digitalizovaný archiv sbírek Národní galerie, který je neustále doplňován.

Národní galerie počítá s tím, že v aktivitách zaměřených na rozšiřování své nabídky ve virtuálním prostoru bude pokračovat i v příštím roce.

Text: Soňa Šálková

Foto: Petr Šálek


Summary

Due to the pandemic the two this year´s main exhibitions of the National Gallery Prague: Rembrandt: a Portrait of a Man and Mikuláš Medek: Naked in the Thorns could be open to the public for a few weeks only and their extensions are not possible. The National Gallery therefore prepared annotated videos, interactive workshops for children or a 3D tour and other special programs of the current exhibitions. The videos will be gradually published on social networks and the NGP website.

The National Gallery Prague also offers an interactive virtual tour of the permanent exhibition 1796⁠–⁠1918: Art of the Long Century which includes some of the most important works in the collections of the Gallery. It will be followed on December 1, 2020 by a 360o tour of the exhibition Old Masters. The virtual tours can be accessed via the website https://www.ngprague.cz/en/about/news/online-ngp.

Online collections can be viewed at sbirky.ngprague.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..