MARIO LUCIO – soutěž o vstupenky

Lúcio Matias de Sousa Mendes, známější spíše pod svým uměleckým jménem Mário Lúcio se narodil v Tarrafalu na kapverdském ostrově Santiago 21. října 1964. V roce 1984 získal od kubánské vlády stipendium ke studiu práv na univerzitě v Havaně, kde roku 1990 úspěšně promoval.
Vrátil se do Kapverdské republiky a jako nezávislý právník zde vykonával praxi. V letech 1996 až 2001 zastával funkci poslance kapverdského parlamentu. Pracoval také jako ministr kultury (1992) a nedávno byl jmenován kulturním ambasadorem Kapverdské republiky.

Mário Lúcio je zakládajícím a vedoucím členem hudební skupiny Simentera.
Na základě svých aktivit byl jmenován kapverdskou vládou poradcem komisaře pro výstavu Expo 92 a je autorem kapverdského hudebního projektu na Expu 92 v Seville i na Expu 98 v Lisabonu. Multiinstrumentální a aranžérskou prací se podílí na přípravě různých alb kapverdských sólových umělců. Jako skladatel je členem SACEM (Societé française des Droits d’auteur), jeho skladby nahrává například zpěvačka Cesária Évora a další kapverdští umělci. Je dvorním komponistou skupiny Raiz di Polon, jediné současné taneční formace na ostrově.
Koncertoval mimo jiné ve Spojených státech, v Brazílii, Francii, Německu, Švédsku, Finsku Norsku Rakousku, Senegalu, Mauretánii, Portugalsku, Švýcarsku, Slovinsku, Řecku, Španělsku, Lucembursku, Belgii, Itálii, Rumunsku, Anglii a Číně.
Jmenujme alespoň některé umělce, s nimiž Mário Lucio spolupracuje: Manu Dibango z Kamerunu, Touré Kunda ze Senegalu, Paulinho Da Viola a Gilberto Gil z Brazílie, Maria João, Mário Laginha a Luis Represas z Portugalska. Studuje tradiční hudební formy včetně vokální hudby izolované náboženské komunity ve vesničce Rabelados na ostrově Santiago.

Mário Lúcio je autorem též následujících literárních děl: Nascimento de Um Mundo (poezie, 1990); Sob os Signos da Luz (poezie, 1992); Para Nunca Mais Falarmos de Amor (poezie, 1999); Os Trinta Dias do Homem mais Pobre do Mundo (beletrie, 2000 – vítěz první edice bibliografického fondu portugalštiny); Adão e As Sete Pretas de Fuligem (divadelní hra, 2001). Mário Lúcio je též členem hnutí mladých kapverdských malířů. Účastní se nejrůznějších výstav doma i v zahraničí.

Soutěžní otázka zní: “Jak se jmenuje formace, jejíž dvorním komponistou je Mário  Lucio?” 

Své odpovědi zasílejte na redakce@artmagazin.eu do 12.11.2008.
     
Vylosujeme tři výherce. Každý obdrží 2 vstupenky.

Výherce obdrží informaci o výhře e-mailem nejpozději 10 dní před koncertem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..