Lineární obrazy

V období od 20. října do 14. listopadu 2008 Galerie Dion představuje výběr obrazů Ivo Janouška

Autor výstavy, civilním povoláním vědecký pracovník a vysokoškolský učitel, emeritní ředitel Národního technického muzea, je veřejnosti znám i jako organizátor a kurátor mnoha výstav výtvarného umění. Jeho zaujetí uměním jej přivedlo po odchodu do důchodu, v roce 2003, i k vlastní tvorbě, k cestě sdělování životních dojmů a prožitků výtvarným jazykem.

Počáteční fáze tvorby se obracela ke klasikům malířství, převážně starým mistrům. Vzniklý cyklus Poct vycházel z transpozic známých obrazů do přítomné doby, z modifikací obrazových segmentů do aktuálních poloh (například převratů obličejů do podobizen dnešních celebrit) při jinak zachovalém celku kompozic. Z této etapy je na výstavě prezentováno Zátiší (Pocta Cézannovi), částečně – ale i jako přechod k dalšímu období – i obraz Solar Wit (Pocta Sol Le Wittovi). Nová a původnější forma Janouškových děl, rozvíjená v podstatě dodnes, odráží letní pobyty autora v oblasti Jevan, jeho zaujetí tamní krajinou. Poetizující krajinné záběry (Struhařovský hřbitov) postupnou redukcí tvarů (Studie I.-IV.) dospívají téměř k hranicím abstrakce, vzniklé kompozice horizontálních plánů (odtud se odvíjí názvy cyklů i výstavy Lineární obrazy či Lineární krajiny) jsou ozvláštněny i lomem světlých tónů barev. Motivem obrazů se stávají i reminiscence pobytů ve Středomoří (Krajina s majákem, Sicílie), autorovy vzpomínky se vrací rovněž k mládí prožitém na Ostravsku (cyklus Chemické krajiny). Snaha o oproštění obrazů od popisného realismu směrem k postižení čisté pocitovosti vede k další redukci výtvarných prostředků, krajina začíná být pojímána a vyjádřena znakovou formou kontur a čistě monochromních ploch (Kaskády, Krajina s bazénem), v následném cyklu Digitální krajiny je kompoziční skladba narušována rozpady do mřížek barevných skvrn (což reflektuje dnešní svět digitálních médií, i s vlivem informačních šumů).

Expozice obrazů Ivo Janouška v Dionu dokládá záměr galerie, jejího výstavního programu, představovat autentickou tvorbu současných autorů v širším záběru různorodých směrů a tendencí; náš příspěvek je pak pozváním veřejnosti k návštěvě galerie a její výstavy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..