Křest knihy Strážci pražských ulic

Praha, Muzeum hl.m. Prahy, 13.11. 2006 Křest knihy Aleny Ježkové Strážci pražských ulic

Nejnovější kniha spisovatelky Aleny Ježkové představuje mystický svět mnoha desítek pražských domovních znamení, která v podobě kamenných či štukových symbolů zdobí historické domy staré Prahy.

Příběhy středověkých symbolů (anděl, beránek, čáp, hvězda, lilie, medvěd, mořská panna, páv, tygr, růže, slunce, žába a mnohé další) jsou spjaty s historií domů, pověstmi i s osobnostmi, které v nich žily, nebo je navštěvovaly (J. Sudek, J Neruda, Geodatus Damascenus, B. Hrabal, Mikuláš Konáš z Hodišova, E.Vojan, Z. Štěpánek, E.E. Kisch, Oldřich Prefát z Vlkanova, Karel IV aj.) Strážci pražských ulic jsou otevřenými dveřmi do světa podivuhodné historie Prahy a její kultury, literatury, zábavy, řemesel, i do světa současného, v němž jsou dosud domovní znamení laskavými strážci našich kroků. Kniha je bohatě vybavena barevnými fotografiemi Milana Šusty, prostřednictvím kterých měžeme obdivovat krásu detailů středověké řemeslné práce.

Mgr. Alena Ježková (1966) vystudovala FF UK v Praze obor čeština-pedagogika. Pracovala jako nezávislá novinářka a publicistka (Práce, Lidové noviny, Respekt) a redaktorka , editorka a zástupce šéfredaktora (Reflex). V letech 2000-2002 působila jako ředitelka oboru public relations Magistrátu hl.m. Prahy. Později pracovala na řídících pozicích v PR a komunikačních agenturách REGTIME a AMI Corporate Design. Od roku 2005 působí jako nezávislý konzultant v oblasti komunikace, PR, corporate identity, publikací a periodik. Kromě literární tvorby se věnuje doktorskému studiu v oboru grafický design na VŠUP v Praze.

Tisková zpráva – Mladá fronta, Praha 31.10. 2006


Pod čarou

Křest knihy v krásném a stylovém prostředí jedné z expozic Muzea hl.m. Prahy byl velice příjemný. Ukázky z knihy s velkým citem přečetl režisér Jan Kačer, který se také přiznal, že celou knihu přečetl naráz a přes noc. Autorka se poté rozhovřila o práci na knize a bylo vidět, že domovní znamení jsou její skutečnou a velkou vášní. Velmi mile a vtipně pak poděkovala všem spolupracovníkům, kteří se na vzniku knihy podíleli – fotografu Milanu Šustovi, Petru Krejskovi z grafického studia ReDesign, redaktorce Mladé fronty pí. Kubešové a dalším.

Knihu Strážci pražských ulic jsem si přinesla domě a dopadla jsem téměř stejně, jako pan Kačer. Čte se skvěle, myslím, že je dokonale vyvážený podíl faktů, pověstí a přiběhů, které se k domovním znamením váží. Knížka má sympatický čtvercový formát a myslím, že je to přesně to pravé, co si můžete vzít spou se šálkem dobrého čaje v nastávajícím podzimu třeba do postele.

Helena Řeřábková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..