KRAJINA / proměny

Zveme Vás
na členskou výstavu Svazu českých fotografů na téma
Krajina/volná příroda v Galerii SČF,
Kollárova 14, Praha 8,
Výstava potrvá od 6.11. do 21.12.2007.
Otevřeno út – so 14-18 hodin.

Své pojetí tématu představí vystavující autoři:

Vladislav Jasiok
Tomáš Klika
Václav Lahovský
Jan Maroušek
Josef Mühldorf
Bohumil Petrlík
Zdeněk Ráž
Antonín Říha
Antonín Špát
Pavla Vrbová
Karel Zakar

Výstava navazuje na expozici na téma Krajina/ proměny ze sbírky
fotografií SČF uložené v Národním archivu ČR.
KRAJINA / proměny

Výstava nazvaná Krajina /proměny je již čtvrtým výběrem ze Sbírky fotografií Svazu českých fotografů (SČF), uspořádaným v rámci projektu Historie a současnost SČF. Předcházely ji výstavy Akt – mistři černobílé fotografie, Portréty – nejen slavných osobností taktéž v Galerii SČF a Fotografové ze Sbírky SČF v Národním archívu ČR.

V pojetí krajiny existují desítky variant. Výstava vybraných děl ze Sbírky SČF s názvem Krajina /proměny nabízí to nejklasičtější – černobílé fotografie krásných a neporušených přírodních scenérií. Mezi autory představovaných fotografií jsou vyhlášení krajináři, proslulí fotografové přírody, ale i ti, jež majestát přírody v kontextu jejich další tvorby okouzlil náhodně. Časově spadají vystavené fotografie do rozmezí 40. – 80. let minulého století. Autory rozličných variant fotografie krajiny jsou: Jiří Bartoš, Miroslav Bílek, Josef Ehm, Zdenko Feyfar, Zdeněk Halámek, Vilém Heckel, K.O.Hrubý, Josef Husák, Jiří Jeníček, Ivo Kasal, Zdeněk Lín, Jan Pikous, Jiří Platenka, Karel Plicka, Jan Reich, Petr Sikula, Ladislav Sitenský, Svatopluk Sova, Miloš Spurný, Dalibor Stach, Jan Šplíchal, Jaroslav Vávra. Jako celek nabízí výstava zajímavá srovnání i příjemný estetický zážitek. Na ni bude navazovat členská výstava SČF na téma Krajina a volná příroda.

Smyslem postupného představování svazové sbírky je zpopularizovat její hodnoty připomínané často jen okrajově při zapůjčování jednotlivých exponátů na výstavy doma i v cizině.

Sbírka fotografie SČF byla založena v roce 1981. Jejím základem se stala fotografická pozůstalost někdejšího předsedy Svazu českých fotografů, dlouholetého šéfredaktora a tvůrce časopisu Revue Fotografie Václava Jírů. Paní Lída Jírů ji svazu darovala a jako počinek přidala do sbírky kolem půldruhé stovky snímků V. Jírů z let 1926 – 1980. Postupem doby se ve sbírce soustředilo 11 126 černobílých a barevných snímků více než tisíce autorů, z nichž přibližně třetina dnes už nežije. Předností sbírky je, že vedle známých fotografů obsahuje práce významných amatérů Zaměření sbírky tak odpovídá tradicím a historii naší fotografie, kde je problematické položit dělítko mezi profesionály a amatéry.

Od roku 2000 je sbírka deponována v optimálních odborných podmínkách oddělení Foto-, fono-, kinodokumentů v Národním archívu ČR (Státním ústředním archívu) v Praze 4 – Chodovci. Sbírkový fond slouží odborné i širší veřejnosti k výstavním, reprodukčním, badatelským a jiným účelům.

Více o historii, autorech a složení sbírky fotografií SČF lze najít na www.scf.cz

Publikováno: 8.11.2007

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..