Ježíš je normální

Dokumentární film začínající režisérky Terezy Nvotové „Ježíš je normální“ nám odhaluje trochu jinou skupinu křesťanů, než na které jsme u nás zvyklí. Konkrétně jde o Triumfální centrum víry, které je zde představováno coby společenství napodobující americký model bohuslužby, tedy kázání rovná se show se vším všudy.
Sladká, rocková, místy punková hudba se špatnými texty oslavující Spasitele, dobře, proč ne. Bezobsažné, trans způsobující opakování frází, že Ježíš je borec borců a hrdina – ok, nemám nic proti. Beru i to, že TCV (Triumfální centrum víry) bez přemýšlení nahradilo slovo Amerika slovem Evropa a snaží se nám vnutit myšlenku, že Evropa je jeden národ, který má Bůh přinejmenším rád (pomlčím o implicitní myšlence vyvolenosti národa).
Co však nelze přejít a co snímek chce zdůraznit především je v tomto případě problematické spojení výchovy a pojetí víry. Pojetí víry Triumfálního centra víry není nepodobné manipulaci. To sice dnes nikoho nepřekvapí, protože manipuluje kdekdo, ale manipulace, prováděná na malých dětech, zahýbe i tím, kdo žádný vztah k dětem nemá. V nejsilnějším okamžiku filmu vidíme plačícího kluka, válejícího se po zemi, do kterého právě vstupuje „Duch svatý.“ Podivnost celé situace podtrhují okolo ležící děti a na zemi plačící pastorka. Ne „Bůh tě chce použít“, jak vykládá pastorka, ale „TCV tě chce využít.“
Režisérka filmem reflektuje své dětství, kdy navštěvovala „Školu budoucnosti.“ Byla v ní vychovávána americkými misionáři, kteří patřili do charismatického křesťanského Hnutí víry. Po letech se setkává se svými spolužáky a třídním učitelem a my se dozvídáme, jak ona i ostatní pohlíží na své dětství dnes.
Snímek nedává odpovědi. Zůstávají otázky. Je to všechno, co jsme viděli ještě v mezích? Má takové dítě vlastně možnost volby? Jak ho to ovlivní? …
Ačkoliv je podtitul filmu Pohled zevnitř, dokument zas tak hluboko nejde. Kdo jsou rodiče těch dětí, kdo jsou lidé chodící na kázání, kdo jsou kazatelé? Režisérka umožnila výpověď pouze třem lidem, ostatním tím tak trochu manipulativně dala nálepku stádnosti. Zda opravdu takoví jsou, či nikoliv, nevíme. Bereme je spíš jako partu tancujících a řvoucích magorů, neboť větší prostor a jakési větší zasazení do kontextu jim bohužel nebylo dáno.


   

Premiéra: 14.1.2009
Námět, scénář, režie: Tereza Nvotová
Producent: Pepe Rafaj, Jacket Bros.
Režijní supervize: Misha Votruba
Dramaturgie: Misha Votruba, Jan Gogola ml.
Kamera: David Cysař
Střih: Jakub Voves
Zvuk: Ivan Horák, Jan Paul, Ludvík Bohadlo
Hudba: Tóno Popovič
Vyrobili: Jacket Bros., HBO Česká Republika, Furia Film [SK]
Distribuce: Bontonfilm
Partneři: Radio1

Webové stránky:
http://www.jezisjenormalni.cz
http://www.takeitjeasy.com
http://www.jacketbros.cz
http://www.bontonfilm.cz

  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..