Jaroslav Valečka – Sen o severu v Oblastní galerii Liberec

Jaroslav Valečka – Sen o severu v Oblastní galerii Liberec

Termín a místo konání: 15. 12. 2016 – 26. 2. 2017, Oblastní galerie Liberec, Masarykova 723/14, 460 01 Liberec

Vernisáž: 15. 12. 2016 v 17.30 h

Galerie je otevřená denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin, ve čtvrtek do 19 hodin.

Každý čtvrtek je do galerie vstup zdarma.


Jaroslav Valečka, výrazný a nezaměnitelný představitel střední malířské generace, vystavuje v liberecké galerii poprvé. Jeho tvorba vyrůstá z inspirace severem Čech, nejčastěji hornatou krajinou Lužických a Jizerských hor a příběhy spjatými s původními i pozdějšími obyvateli Sudet. Sugestivní obrazy Jaroslava Valečky zrcadlí širokou škálu snových obrazů od poetických a baladických až k tajemným i emotivně vypjatým. Vystavená díla jsou výběrem nejnovějších prací vzniklých po roce 2014.

„Lidská řeč není zcela přesná, zvláště pokud se týká výrazů popisujících duševní stavy, k nimž náleží i slovo sen. Toto slovo běžně označuje mentální obrazy, které se člověku zdávají ve spánku, ale i silnou a živou představu člověka o něčem důležitém, která se spojuje s pocitem životního naplnění. Zde se jedná o tvůrčí představivost a fantazii, která ve spojení s disciplinovanou a usilovnou prací má schopnost uvádět sen ve výtvarné vize. Zejména v tomto smyslu lze vnímat název výstavy Jaroslava Valečky v Oblastní galerii Liberec,“ uvádí kurátorka výstavy Zuzana Štěpanovičová.

Autor studoval v malířské škole Jiřího Sopka a v sochařském ateliéru profesora Jana Hendrycha, absolvoval stáže na akademiích v Německu, Norsku a Nizozemí. Do uměleckého života vstupoval v době, která akcentovala konceptuální tendence a nová média. Z tohoto důvodu se přiklonil k myšlenkám hnutí stuckistů (z anglického slova stuck – zaseklý, zastavený ve vývoji), které prosazovalo malbu jako základní prostředek výtvarného vyjádření. Stuckisté v dějinách umění oceňovali zejména francouzský, německý a severský expresionismu přelomu 19. a 20 století, včetně takových hodnot, jako jsou výraz, bezprostřednost a emoce. Jaroslav Valečka patří mezi hlavní představitele českých stuckistů; jeho tvorbu reflektuje a oceňuje také anglická výtvarná kritika.

Nejvlastnějším projevem tvorby Jaroslava Valečky je krajina, často idylicky zobrazená ve třech denních dobách – na úsvitu, za soumraku a v noci. Všechny tyto doby nabízejí člověku hájemství klidu, který se promítá do pocitu zastavení času. Konkrétní zeměpisná místa severních Čech dotváří umělec svou představou a někdy po vzoru romantických malířů kombinuje dvě vzdálená místa – například na obraze Noční město se propojuje pohled na noční Liberec a saskou pevnost Königstein.

Půvabná horská krajina však ostře kontrastuje se stinnou historií, poznamenanou poválečnou výměnou obyvatelstva. Opuštěné a rozpadlé soukromé i veřejné stavby, vypálené kostely a rozbořené hřbitovy vytvářely kulisy pro život lidí, kteří se do těchto míst často nedobrovolně přistěhovali. Tento kontrast na dlouhou dobu předznamenává charakter autorovy malířské tvorby, která se jako jedna z prvních vůbec zabývá uměleckou reflexí oblastí Sudet.

Slovo sever však není vázáno pouze na zeměpisné reálie, lze je rovněž chápat v souvislosti se severskou poetikou a severskými umělci. Z těch, kteří symbolicky stáli u kolébky výtvarného názoru Jaroslava Valečky, můžeme uvést malíře Caspara Davida Friedricha a Edvarda Muncha, ale i režiséra Ingmara Bergmana.

V zobrazení lidských příběhů lze u Jaroslava Valečky vysledovat bergmanovský princip návratu do minulosti příběhu, zdůraznění psychologické složitosti postav a touhu pronikat do temných tajemství lidské psychiky. Témata obrazů se periodicky opakují, obrazy připomínají filmové záběry, které volně spojuje jeden příběh. Nově se v jeho tvorbě objevují pohledy na architekturu z výšky, masopustní masky i další. Je to netypický přístup k tvorbě, který však odráží jeho uměleckou metodu – systematicky, krok za krokem ztělesňovat své sny (a někdy i noční můry).

K výstavě byl vydán katalog o rozsahu 72 stran ve spolupráci s nakladatelstvím Kant.

Jaroslav Valečka – Sen o severu v Oblastní galerii Liberec

Jaroslav Valečka – Sen o severu v Oblastní galerii Liberec

Základní informace k výstavě:

Název: Jaroslav Valečka – Sen o severu

Termín a místo konání: 15. 12. 2016 – 26. 2. 2017, Oblastní galerie Liberec, Masarykova 723/14, 460 01 Liberec

Vernisáž: 15. 12. 2016 v 17.30 h

Komentované prohlídky: 19. 1. 2017 v 10.30 a 17.00 h, 12. 2. 2017 v 15.00 h

Autorka výstavy: Zuzana Štěpanovičová

Grafické řešení: Dan Friedlaender

Oblastní galerie Liberec je příspěvkovou organizací Libereckého kraje.

Galerie je otevřená denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin, ve čtvrtek do 19 hodin.

Každý čtvrtek je do galerie vstup zdarma. Foto: Petr Šálek

Jaroslav Valečka - Náměsíčníci

Jaroslav Valečka – Náměsíčníci

 

      

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..