Iva Bittová: soutěž o vstupenky

Moravská zpěvačka a houslistka Iva Bittová je svébytnou uměleckou osobností. Výlučnost jejího projevu lze srovnat s kreativním uměním Bobby McFerrina či Meredith Monkové.
Bittová začínala v 70. letech s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů a Rozhlasovým orchestrem Studio Brno. Jako členka brněnského Divadla na provázku debutovala v úspěšné hře Balada pro banditu. Po studiu dramatického odboru a houslové hry byla v průběhu 80. let součástí ojedinělých projektů brněnské alternativní scény (v tandemu s bubeníkem Pavlem Fajtem, se skupinou Dunaj atd.). Později se věnovala sólovým recitálům, její procítěná vnitřní emocionalita vycházela jak z folklórní poetiky, tak z jazzové a improvizované hudby. Bittová během svých koncertů upoutává posluchače variabilitou výrazových hlasových registrů. Zvukomalebností projevu, imitací ptačího zpěvu, či rozdrobením textové složky nabádá k nalézání podstaty v hudbě samé.
Různorodost projektů poslední dekády mnohé napovídá o hudebním světě této ojedinělé osobnosti: sevřený písničkový projekt Bíle Inferno (Indies 1997) s kytaristou Vladimírem Václavkem, spolupráce s holandským komorním orchestrem Nederlands Blaze Ensemble na albu Ples upírů (Indies 2002) nebo newyorským Bang On A Can, se kterým koncertovala v Carnegie Hall. Inspirativním byl též pohled Bittové na komorní cyklus Leoše Janáčka Moravská lidová poezie v písních (Supraphon 2004), který natočila se Škampovým kvartetem, nebo její spolupráce s Vladimírem Godárem na albu Mater (Pavian Records 2006). Aktuální projekt Moravian Gems (Cube-Metier 2007) s vynikajícím kontrabasistou Jiřím ”George“ Mrázem a pianistou Emilem Viklickým je spontánním návratem umělkyně k folklórním začátkům.

více info na: www.bittova.com

Naše soutěžní otázka zní: “Jak se jmenovala hra brněnského Divadla na provázku, ve které Iva Bittová úspěšně debutovala?”

Své odpovědi zasílejte na redakce@artmagazin.eu do 15.02.2009.

Vylosujeme tři výherce. Každý obdrží 2 vstupenky. Koncert se koná 25.2.2008 ve složení BITTOVÁ/MRÁZ/VIKLICKÝ/TROPP.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..