Iva Bittová a Moravian Gems v Praze

BITTOVÁ/MRÁZ/VIKLICKÝ/TROPP

25.2.2009 19:30

Rudolfinum, Dvořákova síň
Alšovo nábř. 12 Praha 1

Země: CZ/USA

MORAVIAN GEMS
živá presentace kompaktního disku stejného názvu

Iva Bittová – housle, zpěv
Jiří Mráz – kontrabas
Emil Viklický – piano
Laco Tropp – bicí

Čtyři mimořádné osobnosti, čtyři hudební legendy,

které spojuje láska k moravskému folklóru
vystoupily 25. 2. 2009, 19.30 hod. v pražském Rudolfinu.
                     

Iva Bittová – zpěvačka, houslistka a herečka, pohybující se na vzrušujícím pomezí folklóru, alternativního rocku, staré a nové vážné hudby a jazzu. Vystupovala s kapelou Dunaj , bubeníkem Pavlem Fajtem, kytaristou Vencou Václavkem, zpívala a hrála divadle Husa na provázku, nahrála vysoko ceněné album s americkým souborem BANG ON A CAN a mimo jiné i doma i v zahraničí oceňované album MATER s hudbou Vladimíra Godára. Muzikantka, která v sobě skrývá obrovské množství energie a tvořivosti. Umí zpívat v opeře, spolupracuje s dýdžeji i klasickými hudebníky, nikdy však nezapře své moravsko-slovenské hudební kořeny.

George Mráz – jeden z nejvýraznějších a nejžádanějších jazzových kontrabasistů na světě. V Americe žijící rodák z Písku koncertoval s Oscarem Petersonem, Stanem Getzem, Stephanem Grapellim, Johnem Abercrombiem a s mnohými dalšími jazzovými hvězdami. Jeho rovný tón, přesná intonace a zvláštní slovanská melodičnost ho řadí do první ligy světového jazzu.

Emil Viklický – vystudovaný matematik, který hrával v legendárním SHQ Karla Velebného, po absolvování Berklee College nahrál několik jazzrockových alb , spoluhráč Luďka Hulana, Jiřího Stávána, Scotta Robinsona, ale i Vladimíra Merty, Zuzany Lapčíkové či Jury Pavlici. Od samého začátku své hudební kariéry, když v roce 1976 nahrál album V HOLOMÓCI MĚSTĚ, má blízko k moravské lidové hudbě, která v jeho zpracování neztrácí melodickou zvláštnost, zato však získává nové harmonické jazzové rozměry. Klavírní virtuóz a sofistikovaný komponista, který ani při technické bravuře neztrácí duši.

Laco Tropp – košický rodák, jedna z velkých postav československého jazzu. Hrál prakticky se všemi, kteří za posledních 50 let něco v českém či slovenském jazzu znamenali, v posledních letech nejčastěji v triu Emila Viklického. Přesný, invenční bubeník, spolehlivý spoluhráč, citlivý muzikant.

Bittová, Viklický, Mráz a Tropp v roce 2007 nahráli vynikající, moravskou hudbou inspirované album MORAVIAN GEMS. Jsou na něm upravené moravské lidové písničky a také Viklického původní kompozice. Vzrušující hudba, která nezaostává za „zmodernizovaným folklórem“. K lidové hudbě přistupují s pokorou a zároveň se svobodnou tvořivostí. Je v tom nadhled zkušených muzikantů a také dětská fascinace hudbou, která tu zněla dávno před nimi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..