Invaze 68

Photographer Josef Koudelka captured at the exhibition in the National Gallery in Prague, in a collection of photographs of Invasion 68, the intervention of Warsaw Pact troops in Prague in 1968. Photo:#PetrSalek.com #ARTmagazin.eu #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Josef Koudelka ve Veletržním paláci v Praze, sférické foto: Petr Šálek

„Dvacátého srpna 1968 jsem se vrátil po měsíci z Rumunska, kde jsem fotografoval Cikány. Druhý den v noci přijeli Rusové.“ Josefu Koudelkovi bylo tehdy třicet let. Právě se rozhodl ukončit svou kariéru leteckého inženýra, aby začal naplno fotografovat. Byl už známý i zkušený fotograf – věnoval se hlavně divadelní fotografii a svému tématu Cikánů. Fotografická reportáž ale do té doby jeho doménou nebyla – přesto je soubor, který Josef Koudelka během okupačního týdne roku 1968 vytvořil, dodnes považován za klasické dílo povalečné reportážní fotografie:„…najednou nastala situace, jež ze mě vytáhla něco, o čem jsem sám nevěděl, že ve mně je.“ Většina fotografií, které tehdy vznikly, nebyla dodnes publikovaná. Výstava a kniha s identickým názvem INVAZE 68 část této historické a umělecké cennosti poprvé představuje.
„Měl jsem dojem, že všechno, co mohu v životě zažít, zažívám v těchto sedmi dnech. Udál se zázrak. Nikdy jsem si neuměl představit, že když něco lidi spojuje, v tomhle případě to bylo ohrožení, jak je to změní.“ Několik fotografií z invaze se díky historičce fotografie Anně Fárové a Eugenu Ostroffovi, kurátorovi Smithsonian Institute, podařilo tajně vyvézt do Spojených států. Ostroff záběry ukázal Elliottu Erwittovi, fotografovi a tehdejšímu prezidentovi agentury Magnum Photos. Koudelkova reportáž byla pak zásluhou agentury Magnum zveřejněna k prvnímu výročí invaze roku 1969 v mnoha mezinárodních časopisech, aniž bylo uvedeno jeho jméno. Ve snaze uchránit Koudelku a jeho rodinu byly tyto fotografie agenturou připisovány „neznámému fotografovi“. Ve stejném roce Koudelka dostal významné ocenění: Overseas Press Club udělil „anonymnímu českému fotografovi“ zlatou medaili Roberta Capy.
Jelikož autorství fotografií mohlo být československou policií snadno odhaleno, Koudelka se v roce 1970 ze své cesty po západní Evropě, kam se vydal na pozvání agentury Magnum s cílem dokumentovat život Romů, již do vlasti nevrátil. Až v roce 1984, po smrti svého otce a v době, kdy hrozba pro jeho rodinu již pominula, Koudelka poprvé veřejně přiznal své autorství těchto snímků. Fotografie se objevily na Koudelkově první velké výstavě v londýnské Hayward Gallery a v jeho monografii vydané v knižní sérii Photo Poche Národním centrem fotografie v Paříži u příležitosti této výstavy. V Československu byly jeho fotografie poprvé publikovány po 22 letech v samostatné příloze časopisu Respekt v roce 1990.
Invazi v srpnu 1968 dokumentovala řada českých a zahraničních fotografů. Žádnému z nich se ji ale nepodařilo zachytit v takové intenzitě a rozsahu. Na všech místech, kde se něco dělo, byl Koudelka v centru událostí; ne jen v roli pozorovatele, ale i přímého účastníka. Po téměř čtyřiceti letech prošel Josef Koudelka svůj archiv a vybral 249 fotografií. Z nich pak vznikla kniha, vydaná letos v nakladatelství Torst, a výstava, která z knihy vychází a která začne 9. srpna na Staroměstské radnici. Přestože se Josef Koudelka „nerad vrací do minulosti“, souhlasil nakonec s oběma událostmi: „Možná, že teď zase přichází doba, kdy se na rok 1968 budou lidé dívat trošičku jinak.“ Kniha i výstava tak vznikly pro ty, kteří invazi sami zažili, a hlavně pro mladé lidi, kteří se budou moci dozvědět více o novodobé historii naší země.

Kniha vychází vedle České republiky v dalších osmi zemích; výstava, která obsahuje 169 fotografií, bude představena na několika místech ve Spojených státech amerických, v Itálii a na dalších místech, která jsou zatím v jednání.

Všechny citace vycházejí z rozhovoru Karla Hvížďaly s Josefem Koudelkou. Reflex, č. 15, 10. 4. 2008, str. 48

Josef Koudelka (* 10. 1. 1938, narozený v Boskovicích, vyrůstal ve Valchově) je jeden z nejuznávanějších českých fotografů vůbec. Získal mnoho významných ocenění, je zastoupen v řadě světových muzeí, je považován za jednoho z nejdůležitějších světových humanisticky zaměřených fotografů. Vystudovaný strojní inženýr se začal fotografii plně věnovat v šedesátých letech. Fotografoval svět několika pražských divadel, později život Cikánů. Jeho soubor Invaze je považován za klasické dílo poválečné reportážní fotografie. V zahraničí vytvořil Josef Koudelka mimo jiné soubor Exily, od roku 1986 pracuje i s panoramatickým formátem, ve kterém nafotografoval soubor Chaos. Josef Koudelka je od roku 1974 řádným členem agentury Magnum Photos. Má české a francouzské občanství, své zázemí má napůl v Čechách a ve Francii.

1945 Osvobození … 1968 Okupace
Několik fotografií Josefa Koudelky ze souboru Invaze je součástí skupinové výstavy 1945 Osvobození…1968 Okupace, která začíná 5. srpna ve výstavní síni Mánes.
/ 5. srpna – 28. září 2008, Masarykovo nábřeží 250, Praha 1 – dolní sál, otevřeno denně kromě pondělí 10 – 18 hodin, www.phpweb.cz /

Publikace
Výstava vychází z knihy stejného názvu INVAZE 68, kterou letos vydalo nakladatelství TORST. Publikace vyšla paralelně v dalších osmi jazykových mutacích v celkovém nákladu 20.000 kusů v Evropě (Francie, Holandsko, Itálie, Německo, Španělsko, Řecko, Velká Británie) a v USA. Fotografie jsou doplněné chronologicky seřazenými texty dobových oficiálních prohlášení, výňatky z rozhlasového vysílání, texty z tisku, osobními svědectvími lidí a texty, které objasňují události srpna 1968. Grafickou úpravu zpracoval Aleš Najbrt, který se podílel i na výběru fotografií. Autory textů jsou Jiří Hoppe, Jiří Suk, Jaroslav Cuhra a Irena Šorfová. Během výstavy se bude kniha prodávat za sníženou cenu. Koupit bude možné i plakáty.
Výstava se koná pod záštitou
Karla Schwarzenberga, ministra zahraničních věcí ČR a Pavla Béma, primátora Hlavního města Praha

Výstavu pořádá
Art Link ve spolupráci s agenturou Magnum Photos a Hlavním městem Praha

Autorský tým výstavy tiráž
©Josef Koudelka/Magnum Photos
Koncepce výstavy: Josef Koudelka, Aleš Najbrt a Irena Šorfová
Kurátorka: Irena Šorfová, Art Link
Grafický design: Aleš Najbrt a Bohumil Vašák, Studio Najbrt
Architekt: Emil Zavadil
Vydavatel knihy: Viktor Stoilov, TORST
Spolupráce na knize: Jiří Suk, Jiří Hoppe a Jaroslav Cuhra

Partneři výstavy
Vápenka Čertovy schody, Česká spořitelna, ERSTE Stiftung, Emeran 1860 a LOTECH DESIGN
Jan Becher – Karlovarská Becherovka

Pojištění výstavy: Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group

Mediální partneři: PhotoArt, Týden, Fotograf

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..