Invaze 68 ve Veletržním paláci, jak ji zachytili fotograf Josef Koudelka a režisér Jan Němec

Invaze 68 ve Veletržním paláci, jak ji zachytili fotograf Josef Koudelka a režisér Jan Němec

Na den přesně po padesáti letech od vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa zahájila Národní galerie ve Veletržním paláci v Praze velkou přehlídku fotografií Josefa Koudelky ze srpnových dnů roku 1968 s názvem Invaze 68. Koudelkovo autorství dokumentárních záběrů, které se podařilo dostat z Československa na Západ, bylo až do roku 1984 z bezpečnostních důvodů tajeno. Fotografie tzv. „anonymního českého fotografa“ se prostřednictvím fotografické agentury Magnum staly nejznámějším obrazovým symbolem nejen násilného potlačení tzv. Pražského jara ale i boje za svobodu v obecném smyslu. Přestože západní veřejnost Koudelkovy fotografie z invaze dávno znala, v Československu je poprvé otiskl až časopis Reflex v roce 1990. Samozřejmě, že existuje velké množství fotografií českých i zahraničních fotografů ze srpna 1968, ale ty od Josefa Koudelky vynikají nejen svou autenticitou, ale i kompoziční a estetickou vytříbeností. Bez ohledu na nebezpečí se Koudelka odvážně pohyboval v epicentru dění a podařilo se mu věrně zachytit vypjatou atmosféru střetů civilního obyvatelstva s okupanty. Jeho záběry z bojů u budovy československého rozhlasu nebo z demonstrací na Václavském náměstí dodnes neztrácejí na síle.

Sférické foto ©PetrSalek.com:

Vedle dlouhé stěny s téměř 80 velkoformátovými fotografiemi nabízí expozice ve Veletržním paláci také působivou multimediální prostorovou instalaci, která na více projekčních plátnech kombinuje fotografie Josefa Koudelky s autentickými filmovými záběry režiséra Jana Němce a originální zvukovou stopou. Instalace, jejímž autorem je režisér Zdeněk Jiráský, naplňuje prostor emocemi, které setrvají i po opuštění výstavy.

Na tiskové konferenci vystoupil také starosta Městské části Praha 6 pan Ondřej Kolář a pozval na výstavu k 50.výročí okupace s několika velkoformátovými fotografiemi Josefa Koudelky ve veřejném prostoru pod širým nebem na Vítězném náměstí. Výstava vznikla ve spolupráci s NG a v Dejvické ulici na ni navazuje pouliční expozice společnosti Post Bellum věnovaná příběhům z roku 1968 v rámci projektu Paměť národa.

Výstava Invaze 68 je nejen připomenutím 50.výročí historických událostí, které velmi výrazně ovlivnily životy všech Čechoslováků, ale podle generálního ředitele NG Jiřího Fajta má právě dnes sloužit k zamyšlení o tom, jak si ceníme svobody a co jsme ochotni za ni obětovat.

Výstava ve Veletržním paláci potrvá do 6.1.2019.

Text: Soňa Šálková  Foto: Petr Šálek

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..