Fred Payne Clatworthy (1875 – 1953): Fotografie v přírodních barvách

Přednáší Mark Jacobs, historik fotografie


Kdy: Úterý, 4. listopadu 2008 v 17.30

Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1

Fred Payne Clatworthy se narodil v roce 1875 v Ohiu, USA. Po několika návštěvách Západu, včetně výletu na kole z Chicaga do Kalifornie, se roku 1905 usadil v Estes Parku ve státě Colorado. Jako fotograf samouk se brzy proslavil svými fotografiemi na autochromu, prvním opravdu úspěšném procesu výroby barevné fotografie. Vyjma svého ateliéru Ye Lyttel Shop, kde prodával suvenýry a ručně kolorované fotografie, Clatworthy také pracoval pro National Geographic Magazine a předváděl autochromy na přednáškách po Spojených státech. V letech 1923 až 1935 publikoval National Geographic více než sto jeho autochromů. Clatworthy tvrdil, že nafotografoval neuvěřitelných 10,000 autochromů: barevně fotografoval Západ Spojených států, Mexiko, Nový Zéland a Havaj. Zemřel roku 1953.

Mark Jacobs žijící v Madisonu, v americkém státě Wisconsin, má světově proslulou sbírku autochromů, včetně několika set Clatworthyho fotografií. Do České republiky přijíždí díky podpoře Velvyslanectví USA, aby se v Národním technickém muzeu zúčastnil mezinárodního semináře Dědictví tříbarevné fotografie (http://3color.ucw.cz) a v Muzeu fotografie Šechtl a Voseček v Táboře zahájil první samostatnou výstavu F. P. Clatwortyho v Evropě (http://sechtl-vosecek.ucw.cz).

Program bude tlumočen.

Fred Payne Clatworthy (1875 – 1953):

Pictures Taken in Natural Colors

Lecture by Mark Jacobs, photo historian

When: Tuesday, November 4, 17.30

Where: American Center, Tržiště 13, Prague 1

Fred Payne Clatworthy was born in Ohio in 1875. After several visits to the West, including bicycling from Chicago to California, Clatworthy settled in Estes Park, Colorado, in 1905. A self-taught photographer, Clatworthy was known for his work with the Lumiere Autochrome, the first truly successful color photographic process. In addition to running his Estes Park studio Ye Lyttel Shop, where he sold Western curios and hand-colored photographs, Clatworthy did assignments for The National Geographic Magazine as well as presenting autochrome lectures throughout the US. Between 1923 and 1934, The National Geographic published over one hundred his autochromes. Clatworthy claimed to have made over 10,000 autochromes during his career: his stunning color works document the Western United States, Mexico, New Zealand, and Hawaii. Clatworthy died in 1953.

Mark Jacobs, Madison, WI, owns a world famous collection of autochromes, including hundreds of Clatworthy’s works. He is visiting the Czech Republic, with U.S. Embassy support, to attend the international workshop Legacy of Three-Color Photography at the National Technical Museum (http://3color.ucw.cz) and to open F. P. Clatworty’s first European exhibition at the Šechtl and Voseček Museum of Photography in Tábor (http://sechtl-vosecek.ucw.cz).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..