FILMOVÝ FESTIVAL LITOMĚŘICE POOSMÉ

STŘET REALIT V LITOMĚŘICÍCH
FILMOVÝ FESTIVAL LITOMĚŘICE POOSMÉ

21. — 24. 8. 2008

Ve dnech 21. — 24. srpna 2008 proběhne již poosmé litoměřický filmový festival, tentokrát zaměřený na téma „střet realit“. V kině Máj, Divadélku Minimax, Knihovně K. H. Máchy a Letním kině na Střeleckém ostrově budete mít jedinečnou možnost zhlédnout filmy Fitzcarraldo a Můj milovaný nepřítel – Klaus Kinski německého režiséra Wernera Herzoga. Ze zlatého fondu světové kinematografie to budou snímky Rekonstrukce Luciana Pintilieho a Americká noc Françoise Truffauta. Dále německý film z 90. let nominovaný na Oscara a oceněný řadou mezinárodních cen Za hranicí ticha režisérky Caroline Link či formálně zajímavý snímek maďarského režiséra Benedeka Fliegaufa Mléčná dráha. Účast na festivalu přislíbili spisovatelka Lucie Seifertová, dokumentaristé Tomáš Kudrna a Radim Špaček, či komentátor Respektu Erik Tabery. Lákadlem doprovodného programu bude kapela NANA ZORIN, VOICES (ve složení Pavla Milcová, Peter Binder, Jaromír Honzák, Martin Zbrožek) a další. Pozvání přijal pražský divadelní soubor LETÍ s inscenací irské hry Náš malý svět. Těšit se můžete i na výstavu věnovanou slovenskému filmovému plakátu. Více podrobností na www.kinoostrov.cz


Celovečerní filmy
Již poosmé – tentokrát v osmém měsíci osmého roku – proběhne v malebném severočeském městě Litoměřice, „srdci Českého středohoří“, tradiční filmový festival. Letošní ročník festivalu si pohrává s tématem reality a variacemi jejího nazíraní, věnuje se nejen rozporům snů a skutečnosti, ale také střetům reality člověka a přírody, která ho obklopuje; střetům politických, uměleckých idejí a jejich prosazování. Z celovečerních filmů má na festivalu zastoupení kinematografie francouzská (Orfeus, Ať žije Alžírsko, Americká noc), slovenská (Panna zázračnica, Slávnosť v botanickej záhrade), česká (Případ pro začínajícího kata, Baron Prášil), britská (Tristram Shandy, Muž, který spadl na Zemi), rumunská (Rekonstrukce, California Dreamin\’), izraelská (Svatá Klára, Broken Wings) ad. Ojedinělé bude kompletní uvedení sci-fi trilogie polského režiséra Piotra Szulkina.

 

Dokumentární a krátké filmy

Z dokumentárních filmů festival představí filmovou esej Klíč k určování trpaslíků (Martin Šulík, ČR, 2002), Slávnosť osamelej palmy (Marko Škop, Juraj Johanides, SK, 2005), Bezesné noci (Radim Špaček, ČR, 2003) a Vládneme, nerušit (Tomáš Kudrna, ČR, 2007). K posledním dvěma jmenovaným filmům proběhne debata a diskuze za účasti režisérů a komentátora Respektu Erika Taberyho. Do festivalu se v tomto roce nově zapojí Knihovna K. H. Máchy (přímo na litoměřickém náměstí), kde budou promítána pásma krátkých studentských a dokumentárních filmů včetně programu pro děti. V sekci Krátkých filmů promítneme pásma filmů FAMU, VŠMU, ANIFESTu, FreshFilmFestu a Shortfilmu. Komponované bloky jsou věnovány anime a kyberpunku za účasti filmového teoretika Kamila Fily.


Doprovodný program
Kromě filmů je každoročním lákadlem také zajímavý hudební a divadelní doprovodný program: letos vystoupí kapela NANA ZORIN, VOICES (ve složení Pavla Milcová, Peter Binder, Jaromír Honzák, Martin Zbrožek) a další. Pozvání přijal pražský divadelní soubor LETÍ s inscenací irské hry Náš malý svět. Dále uvidíte autorské představení Halky Malarikové a Evy Čechové „BORŠČ“. Pro děti je připraveno setkání se spisovatelkou Lucií Seifertovou a víkendová divadelní představení.
MÍSTO KONÁNÍ, VSTUPNÉ
Festival se koná částečně v romantickém Letním kině na Střeleckém ostrově, v parku na břehu Labe, další projekce diváci uvidí v kině Máj, Divadélku Minimax a knihovně – vše v centru Litoměřic.


Vstupné na filmový festival Litoměřice poosmé činí 290 Kč v předprodeji a 350 Kč na místě.
K dostání budou speciální festivalová trička. Zájemci rovněž nepřijdou o možnost vybrat si z řady filmových časopisů a odborných publikací, které budou k dostání v prostorách kina Máj, v místě hlavní festivalové pokladny.


POŘADATEL FESTIVALU:
Pořadatelem festivalu je občanské sdružení KINOKLUB OSTROV ve spolupráci s Městskými kulturními zařízeními Litoměřice a s podporou Goethe Institutu.


PARTNEŘI A SPONZOŘI:
Generálním partnerem je Lovochemie, a.s.
Hlavním sponzorem je BDO – auditorská, účetní a poradenská firma
Sponzoři Man-Tech, EIZO
Filmový festival Litoměřice poosmé finančně podpořili Ministerstvo kultury ČR, Ústecký kraj, město Litoměřice, Slovenský institut, Asociace českých filmových klubů a Nadační fond Kalich
Partnery festivalu jsou Goethe Institut, Rumunský kulturní institut, Velvyslanectví Státu Izrael, FAMU, Tobogang, Knihovna K. H. Máchy


MEDIÁLNÍ PARTNEŘI:
Radio 1, TÝDEN.CZ, Houser, týdeník A2, Český rozhlas Vltava, Český rozhlas Sever, TV Lyra, ARTmagazin.eu, filmový časopis 25fps.cz


KONTAKT NA ORGANIZÁTORY:

Renata Vášová – hlavní organizátor a dramaturg
+420 775 631 037
renata.vasova@kinoostrov.cz
kinoostrov@kinoostrov.cz

TISKOVÝ SERVIS:

Barbora Formánková +420 721 844 525, Alena Gabrielová +420 723 864 030

Publikováno: 17.6.2008

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..