Králova řeč – 4 x Oscar – skvělí Colin Firth a Geoffrey Rush

Ceny Americké filmové akademie – Oscaři za rok 2010 –  jsou rozdány. A nejlepším filmem roku se právem stalo komorní drama “Králova řeč”.  Cenné sošky si zároveň odnesl i režisér filmu – Tom Hopper a herec v hlavní roli krále Colin Firth. Akademici také ocenili původní scénář Davida Seidlera.

Recept na dobrý film musí obsahovat silný příběh, skvělé herecké výkony, přesvědčivou a citlivou režii, působivou kameru… – a to vše je nutno sladit do vyváženého celku. Všechny tyto atributy má britský snímek Králova řeč, který je na jedné straně britsky neokázalý ale zároveň všestranně brilantní. Jeho přesvědčivost podtrhuje fakt, že se jedná o zfilmování skutečného příběhu anglického panovníka Jiřího VI., který se zvláštním hnutím osudu dostal na britských trůn, poté co jeho starší bratr abdikoval, protože dal přednost osobnímu štěstí a oženil se s dvakrát rozvedenou Američankou Wallis Simpson.
Albert, což je občanské jméno mladšího královského bratra, si plně uvědomuje tíhu odpovědnosti a morální význam osobnosti krále pro Anglii na prahu 2.světové války. Musí však nejprve podstoupit boj s vlastním handicapem – vadou řeči – zadrháváním, které se s důležitostí okamžiku navíc ještě stupňuje. Scénář vychází z deníků králova terapeuta řeči, svérázného Australana Lionela Logua, který Alberta naučil handicapu úspěšně čelit. Logueův vnuk Mark je také spoluautorem knižní předlohy filmu, která zároveň vychází v nakladatelství Mladá fronta. Zajímavý je i fakt, že uveřejnění příběhu bylo možné až po smrti jedné z hlavních postav příběhu – britské královny matky a manželky Jiřího VI., která Logua pro něj objevila.

 
Helen Bonham Carter a Colin Firth

                                                                                      
Film stojí na výrazných hereckých výkonech. Ústřední dvojici krále a jeho terapeuta hrají dva absolutně skvělí herci: Brit Colin Firth a Australan Geoffrey Rush. Colin Firth je ve svém zoufalství i urozené svázanosti tak přesvědčivý, že divák chvilkami zapomíná, že sedí v kině, a prožívá s ním každý okamžik. Také excentrický Geoffrey Rush se v roli Lionela cítí ve svém živlu a člověk mu zcela uvěří, když sebevědomě tvrdí, že jen on je ten pravý, kdo může královi pomoci. Scény z lekcí krále u Lionela patří k těm nejpůsobivějším. Oba představitelé vytvořili silné charaktery, které na sebe nejprve ostře narazí a postupně k sobě nalézají cestu. Klíčová scéna – zásadní proslov Jiřího VI. k britskému lidu 3.září 1939 při vstupu Británie do války – vyvrcholí naprostým koncertem obou protagonistů.
Film však zdobí další vynikající herecké výkony – Helen Bonham Carter jako milující a silná manželka a královna matka nebo slavný shakespearovský herec Derek Jacobi v roli arcibiskupa, snažícího se krále manipulovat. Winstona Churchila, který nejistému Albertovi dodává sebevědomí, charismaticky ztvárnil Timothy Spall. 

Geoffrey Rush, Jennifer Ehle jako jeho manželka Myrthel, a Colin Firth
                                                                                                     
Kamera Dannyho Cohena si hraje s detaily a světlem. Většina interiérů je ponořena v intimní pološero, o to víc vynikají výrazné tváře hlavních představitelů.
Přestože prý britské úřady měly zvažovat vhodnost filmu pro mládež z důvodů dosti svérázného terapeutického postupu Lionela – totiž uvolnění mluvidel koktajícího krále opakováním sprostých nadávek, je film vysoce výchovný. Ukazuje, že morálka, charakter a odpovědnost jsou zapotřebí, a to nejen ve chvílích ohrožení. Snímek také sbírá body pro britskou královskou rodinu, což se krátce před svatbou prince Williama jistě dobře hodí. Film přichází do našich kin 10.března 2011 a je samozřejmě v původním znění, což zážitek z filmu ještě umocňuje.

Text: Soňa Šálková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..