Eurokarneval 2018 a XXV.ročník Guggemusik festivalu v Praze

Poslední lednový víkend 2018 zažila Praha nezvyklou masopustní podívanou, která je jinak tradiční součástí karnevalového veselí v německy mluvících oblastech Švýcarska, severní Itálii či Francie a samozřejmě i v jižním Německu. Praha se po 7 letech stala opět dějištěm Eurokarnevalu a zároveň XXV. ročníku hudebního festivalu tzv. Guggemusik, která je charakteristická pro osobitou formu oslav alemanského karnevalu. Přes 1200 muzikantů ve fantaskních kostýmech strašidel a bláznů zaplavilo pražské ulice a náměstí. Hlučná muzika s převahou bicích nástrojů a žestí, která měla v minulosti zahánět zlé duchy, má dlouholetou tradici. Dobrovolníci a karnevaloví nadšenci ji s láskou udržují a letos se o ní rádi podělili i s pražskou veřejností.
Po koncertech na Náměstí Republiky, Náplavce a u Rudolfina se účastníci festivalu v sobotu 27.1.2018 shromáždili na Hradčanském náměstí a odtud se pestrobarevný průvod muzikantů, šašků a tanečníků v karnevalovém rytmu vydal po Královské cestě přes Karlův most až na Staroměstské náměstí a Můstek.

Festival tak vnesl trochu veselí a uvolněné nadsázky do psychicky vypjatého víkendu s druhým kolem prezidentských voleb a naznačil, že ne vše je nutno brát smrtelně vážně. Ovšem otázkou je, jestli tenhle názor v nás přetrvá i po Popeleční středě, která karnevalové vytržení ukončí a vrátí svět zpátky do reality.

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..