Edinburgh Festival Fringe 2008

 V pondělí 25. srpna 2008 se po měsícíčním maratonu více než 2,000 představení zavírá největší světová přehlídka divadla Edinburgh Festival Fringe 2008 v Edinburgu, která letos poprvé uvedla oficiální českou sezónu. Díky iniciativě londýnského Českého centra se ve Skotsku odehrálo na 130 představení 5 českých souborů s doprovodnými výstavami a programem.

Ve festivalové konkurenci tisíců představení ze 47 zemí byla národní sezóna dobře viditelná i díky sdílené propagaci, která výrazně usnadnila orientaci novinářům i divákům a zvýšilo zájem o jednotlivá česká představení. Česká národní přehlídka se záštitou ministra kultury V. Jehličky více než uspěla získem tří nominací na hlavní cenu festivalu za taneční a pohybové divadlo a návštěvností 7,500 diváků. Představení také dosáhla velmi pochvalných kritik ve všech celostátních denících v Británii, vč. listů The Financial Times, The Guardian, The Independent, The Scotsman a v řadě odborných divadelních periodik a česká sezóna byla ceněna u ze strany zahraničních divadelních producentů a dramaturgů. Téměř 70 profesionálů se přišlo setkat s českými soubory na prezentaci Českého centra k jednání o spolupráci a hostování na festivalech a v divadlech v zahraničí a čeští divadelníci odjíždějí ze Skotska s řadou pozvání k dalším mezinárodním akcím.

Celkově byl o letošní Fringe v Edinburghu mezi diváky z mnoha důvodů nižší zájem – svoji roli sehrálo fatální selhání počítačového systému prodeje vstupenek, deštivé a studené počasí i celkový úbytek zahraničních turistů v Británii.

Soubory a představení české přehlídky:

Vojta Švejda a Jan Beneš McGadie: Polaris
Skútr: Plačky
Teatr Novogo Fronta: Phantomysteria
DOT504: Holdin´Fast
Divadlo Neslyším:
Pat&Mat
The Apple Tree Maiden

 


DOT504, Edinburgh Festival Fringe 2008, foto Petr Otta

Taneční soubor DOT504 uvedl své představení Holdin’ Fast, které je symbiózou technicky a expresivně náročného současného tance a fyzického divadla. Toto představení bylo vyhlášeno jako jedno ze čtyř nejlepších představení na udílení prestižních cen Total Theatre Award. Z Fringe si DOT504 odváží pozvání na několik významných evropských i mimoevropských festivalů a turné po Velké Británii. Jak říká jedna z tanečnic DOT504 Michaela Ottová: “Byli jsme velice překvapeni zájmem diváků, ale hlavně producentů a odborné veřejnosti. Přáli jsme si úspěch, ale množství pozitvních reakcí nás vyloženě zaskočilo. V hodnocení kritiků jsme dostali několikrát nejvyšší možné ohodnocení (pět hvězd), což jsme náležitě oslavili.” Pro tanečníky je festival neskutečně fyzicky náročný. “Nedokázali jsme si představit jak odehrajeme 23 představení v řadě”, říká Lenka Ottová  umělecký šéf DOT504 a majitelka tanečního studia Dance Perfect (na fotografii Petra Šálka). Se závěrem Fringe si však DOT504 odváží vedle mimořádné únavy také umělecké zážitky, které soubor obohatí a inspirují do budoucna.

 


 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..