Drážďany – akce ke 450. výročí Státních uměleckých sbírek lákají k výletu

Drážďany, pro české návštěvníky tradiční a vlakem i autem snadno dosažitelný cíl, rozšiřují v roce 2010 svou kulturní nabídku. Metropole Saska, nazývaná také „Florencie na Labi“ není jen městem světoznámé galerie Zwinger s Rafaelovou Sixtinskou madonou, ale poskytuje i mnoho dalších příležitostí pro milovníky umění a architektury.
Rok 2010 je jubilejním rokem, kdy Státní umělecké sbírky v Drážďanech oslaví 450. výročí svého založení řadou výstav a jedinečných akcí.

V březnu bude znovu otevřena slavná klenotnice Türckische Cammer. Zbrojnice (Rüstkammer) drážďanských Státních sbírek vlastní jednu z nejstarších a nejrozsáhlejších sbírek orientálních uměleckých předmětů mimo území Turecka. Sbírka z majetku saských kurfiřtů mapuje tradici od roku 1591 a jednotlivé exponáty se do ní dostaly jako diplomatické dary, válečná kořist ale i díky cíleným nákupům. Stálá výstava s asi 600 uměleckými objekty bude nově umístěna v rezidenčním zámku (Residenzschloss) a bude charakterizovat saský dvůr v období renesance a baroka. Součástí sbírky jsou nádherné osmanské státní stany a rozsáhlé turecké jezdecké postroje na speciálně vyřezaných arabských hřebcích v životní velikosti.

Od dubna do listopadu letošního roku bude v rezidenčním zámku probíhat rozsáhlá výstava zabývající se historií sběratelství a proměnou knížecí klenotnice ve Státní umělecké sbírky (Od klenotnice umění ke Státním uměleckým sbírkám Drážďany). Budou zde shromážděny obrazy, sochy, grafiky, historické zbraně, kostýmy, porcelán, vědecké nástroje z vlastních sbírek i zapůjčky z dalších německých i zahraničních institucí.
Výstava Triumf modrých mečů v Japonském paláci (Japanisches Palais) se soustředí na prvních sto let existence slavné porcelánové manufaktury v Míšni a ukáže okolo 700 porcelánových objektů (8.květen – 29.srpen 2010).

V červnu se v novém hávu představí Albertinum se stálou expozicí Umění od romantismu po současnost. Po povodních v roce 2002 byla nad atriem čtyřkřídlého komplexu z konce 19.století vybudována nová ocelová konstrukce – tzv. Archa pro umění pro nový depozitář, který má bezpečně uchránit vzácné sbírky před dalšími povodněmi. Nová architektura i nová koncepce expozice spojí minulost s budoucností. Stálá výstava umožní nahlédnout do vývoje výtvarného umění ve všech jeho médiích od 19. století do současnosti.

Kunsthalle v budově Libsiusbau v bezprostředním sousedství Albertina chystá v červnu výstavu z tvorby Jeffa Walla s názvem Transit. 20 prací současného fotografa světového významu bude k vidění do poloviny září.

O jednotlivých výstavách Vás budeme průběžně podrobněji informovat.

SaS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..