Czech Pes Photo 2007 po třetí…

Czech Pes Photo 2007

Fotografická výstava v Komorní galerii J.Sudka v Praze je již třetí pokračování úspěšného letního výstavního programu galerie. Název výstavy je ovšem jen českou nadsázkou novinářské soutěže a výstavy Czech Press Photo, české obdoby World Press Photo. Jediným a hlavním výtvarným objektem výstavy je ale PES.
Pes se samozřejmě, jako “největší přítel” člověka, vyskytuje ve výtvarném umění od pradávna, od skalních kreseb, soch a skulptur, monumentálních obrazů, grafiky až po fotografii. V klasické fotografii např. u Erwita, Bressona nebo Koudelky. \"\"
V Čechách je asi nejslavnější spojení fotografie a textu – Dášenka Karla Čapka. Autor výstavy Czech Pes Photo je fotograf a výtvarník Antonín Malý (1950), kterému se, z původně náhodného fotografování psů a dalšího zvířectva, stala fotografie psa, téměř hlavní výtvarná činnost – asi dodnes nejúspěšnější černobílá fotografie „EDA“- pes Basset v knihovně, koluje po celém světě jako pohlednice nebo plakát. Mimo klasické, dnes již digitální, fotografie používá další výtvarné techniky: americkou retuš, ruční kolorování, v posledních letech i digitální zpracování tzv. Digitální manipulace.
Klasickou fotografií se psí tematikou obesílá pravidelně Czech Press Photo,v roce 2003 a 2006 obdržel zvláštní cenu poroty.
Na letošní Czech Pes Photo 2007, tak jako jako v minulém roce, pozval několik dalších fotografů, kteří ve své tvorbě mají psa: Dana Kyndrová, Blanka Lamrová, Roman Kelbich, Jiří Tiller, Jiří Heller, Hanek Čížek, Antonín Malý jr. …, Jan Saudek by na výstavu také rád poskytl své dílo, ale “potřetí za život, přišel o všechny
své negativy”, tak snad příště!
Vzpomínkou na šedesátá léta minulého století jsou psí portréty nazvané \”Fifinky\” tehdy známého a úspěšného fotografa Jaroslava Šálka.
Mimo “psů” se Antonín Malý se samozřejmě účastní dalších výtvarných
a fotografických aktivit: Nadaci Leontinka poskytl několik fotografií se psí tematikou, které se všechny v prosinci 2006 úspěšně vydražily, na podporu Psa afrického v Pražské ZOO proběhla v galerii LeCourt výstava a úspěšná aukce

 “Věrní přátelé” (Loyal Friends). Se skupinou PANHORAMA vystavoval na jaře 2007 v Galerii Ambit panoramatické fotografie a manipulace, v Galerii Deset v Praze10 se spolu s malíři, grafiky a dalšími fotografy účastnil výstavy EROS in Art II.
Antonín Malý je členem Asociace českých profesionálních fotografů
a v roce 2005 obdržel prestižní certifikát QEP ( Quafied European Photographer).

Žije a pracuje jako samostatný výtvarník v Praze.

http://www.antoninmaly.cz

Publikováno: 11. 7. 2007

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..