Beas – dhaba…zdravé pochoutky…

\"\"
Není restaurace jako restaurace.
Některá je na hlavní třídě, nabízí svíčkovou a guláš a je v ní plno.
Jiná je zasunuta na dvorku v postranní uličce a nabízí indickou kuchyni.
Je v ní většinou zcela plno; najdou si ji jak domácí, tak i cizinci.
Proč? Na to se ptáme provozního restaurace Toma Dudka.
 
ARTmagazin.eu:
Jak vás napadlo provozovat „Dhaba – Beas“?
A co tento název znamená?
 
Tom Dudka:
Vegetariánské Daba Beas, která se nám za tu dobu, co ji provozujeme, odvděčuje desítkami (stovkami – poznámka redakce) spokojených zákazníků, což je asi maximum co nám může dát.
Odpovím hned na začátku na častou otázku co znamenají slova „Dhaba – Beas“, dhaba znamená v jazyce hindy jídelna lidového typu, což se rovná dostupné jídlo pro každého. A Beas je název jedné z pěti hlavních řek v severoindickém státě Pandžáb.
A podobným směrem šly naše úvahy na počátku: dlouholetí vegetariáni holdující indické kuchyni.
Naším záměrem bylo nabídnout české veřejnosti kvalitní lakto-vegetariánské jídlo za dostupnou cenu a dát lidem ochutnat skvělé indické kulinářství.
Teď pár slov k vegetariánství; označil bych nás za nefanatické přísné vegetariány. Vegetariánství vyznáváme z důvodu respektu k jinému životu a přesvědčení, že si člověk nemůže činit nárok na šťastný a spokojený život, pokud toleruje fašistické podmínky chovu a zabíjení zvířat pro hospodářské účely, když přitom existuje alternativa. Nekážeme však vegetariánství, snažíme se být alternativou. Alternativou i pro ty, kteří jdou čtyřikrát týdně na guláš a jednou k nám.
Při jedné návštěvě Londýna jsme si všimli cedule, která visela v jedné restauraci. Na té ceduli stálo. „I majitel zde jí“. Na první přečtení samozřejmá záležitost na druhé přečtení vtipné a o ledasčem vypovídající tvrzení. Majitel oné londýnské restaurace to vystihl velmi přesně. S hrdostí mohu říct, že jsou pouze dvě místa na světě, kde jím nejraději:jedno je doma,druhé v naší dhabě. Vyžadujeme od jídla a od všeho s čím přichází zákazník do kontaktu vysokou kvalitu. Od vstupních ingrediencí, potravin, přes přípravu jídla až po styl a způsob servírování.
Abychom zachovali vysoké standardy, tak prvním předpokladem pro provozování indické vegetariánské kuchyně jsou kuchaři, kteří jsou z Indie a mají bohaté zkušenosti v oblasti gastronomie. Druhým předpokladem jsou ingredience a potraviny. Jelikož sami máme rádi kvalitu, nezbylo nám nic jiného než dovézt z Indie  nejkvalitnější rýži basmati, alespoň dle našeho mínění, dále čerstvé koření, dály (luštěniny) a koneckonců i nástroje na přípravu konkrétních jídel. Bylo by těžké žít s vědomím, že se dají věci dělat lépe, aniž my bychom nebyli u toho, i se o to alespoň nepokusili. Jsme přesvědčeni, že kvalita není výsadou nýbrž standardem.
  
ARTmagazin.eu:
Máte v úmyslu otevřít ještě jiné pobočky, abyste potěšili milovníky indické kuchyně v jiných částech Prahy?
  
Tom Dudka:
Ano, otevřeli jsme další pobočku na Vinohradech v Bělehradské ulici.
  
ARTmagazin.eu:
Už se za všechny vaše příznivce těšíme.
  
Zaznamenal Petr Šálek
 \"\"
Více na :
http://www.beas-dhaba.cz/
 
 
 
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..