Avishai Cohen Eastern Unit

AVISHAI COHEN EASTERN UNIT (Izrael)
15. 3. 2009, 19:30, Palác Akropolis

Kontrabasista Avishai Cohen v rámci Jazz Meets World v Akropoli již tuto neděli

Praha, 8. března 2009 – Letošní ročník hudební série Jazz Meets World pokračuje 15. března v pražském Paláci Akropolis koncertem proslulého kontrabasisty a skladatele Avishaie Cohena. Cohena, který tentokrát přijede včele pětičlenné formace, předchází skvělá pověst – ať už nadšené reakce na domácí i zahraniční koncerty, tak i hudební ocenění. „Jazzový vizionář světového formátu“, tvrdí časopis Downbeat, „Jeden ze stovky nejvlivnějších basových hráčů 20. století,“ míní pro změnu Bass Player Magazine. Cohen je proslulý také jako kapelník, který navazuje na takové velikány, jako jsou Charlie Mingus, Dave Holland, Jaco Pastorius, Ray Brown, Charlie Haden, Stanley Clarke, ale také Sting. Hrál s Chickem Coreou, Bobby McFerrinem, Royem Hargrovem, Herbie Hancockem a mnoha dalšími světovými hudebníky. S Avishaeim vystoupí další vynikající spoluhráči z Izraele: Karen Malka – zpěv, Shai Maestro – piano, klávesy, Amos Hoffman – oud a Itamar Doari – perkuse.
Série Jazz Meets World hned o den později uvede na stejném místě koncert virtuózního maďarského saxofonisty Tony Lakatose se třemi brazilskými a jedním italským hudebníkem. Jejich program je poctou legendárnímu autorovi stylu bossanova Antoniu Carlosovi Jobimu. Tom Jobim, jak mu něžně přezdívají Brazilci, učinil z bossanovy jednu ze symbolických pohlednic Brazílie a jeho skladba „The Girl from Ipanema“ se stala čímsi jako druhou brazilskou hymnou a jednou z celosvětově nejhranějších písní. Jobim poskládal noty, jakoby shromáždil všechny brazilské duše do jediné melodie. Společný projekt Tonyho Lakatose a brazilských hudebníků dává Jobimově hudbě osobitý ráz spočívající v intenzivním dialogu mezi virtuózní hrou na saxofon a tvořivém a melodickém uměním Brazilců. Hudebníci zahrají nejen známé, ale také neznámé Jobimovy písně, a vezmou tak posluchače na krátký výlet Rio de Janeira. Tony Lakatos patří k nejvýraznějším sólovým saxofonistům, v současné době žije v Německu. Na koncertě jej doplní zpěvačka Juliana Da Silva, kytaristka Zélia Fonseca, na bicí Angela Frontera a kontrabasista Davide Petrocca.
Třetím březnovým koncertem je vystoupení jedné z velkých hvězd současné africké hudby, malijského písničkáře Habiba Koitého, v pondělí 23. března opět v Paláci Akropolis Podobně jako na loňském festivalu Colours of Ostrava přijíždí do Prahy představit své zatím poslední album „Afriki“, jednu z nejlepších afrických nahrávek roku 2007. Habib Koité, přezdívaný také jako „Eric Clapton z Mali“, propojuje západoafrickou griotskou tradici se západním rockem.
Vstupenky na všechny koncerty, které začínají v 19.30, jsou k dostání v prodejně Jazz Meets World, na webu www.jmw.cz, v Paláci Akropolis, v sítích Ticketstream, Ticketart, Ticketportal a Ticketpro. Sérii uvádí P&J Music v partnerství s Hlavním městem Praha a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. Více info na www.pjmusic.cz.

AVISHAI COHEN EASTERN UNIT (Izrael)
Avishai Cohen – kontrabas, bassová kytara, zpěv / Karen Malka – zpěv / Shai Maestro – piano, klávesy / Amos Hoffman – oud / Itamar Doari – perkuse
www.avishaimusic.com, www.razdazrecordz.com
KAREN MALKA se narodila v roce 1976 a patří k předním interpretům soulu, R&B a jazzu v Izraeli. Formální hudební vzdělání začala získávat v devatenácti letech v hudebních školách u různých pedagogů, ale říká, že nejvíce se naučila od různých muzikantů, s nimiž v průběhu doby pracovala. V roce 2000 se stala členkou světově proslulé izraelské skupiny TARARAM jako hráčka na bicí, zpěvačka a tanečnice a během tří let s ní procestovala svět. Od roku 2003 do roku 2005 vytvořila Karen první vlastní kapelu „The Karen Malka Project“, účinkující s autorským repertoárem. Během let spolupracovala Karen Malka s mnoha předními izraelskými hudebníky, například s Idanem Reichelem, Dani Sandersonem, s kapelou Kaveret, Metropolin, Idan K and the Movement of Rhythm, funkovou kapelou Arie Volnitze (na mezinárodním jazzovém festivalu Red Sea v Eilatu v roce 2005), Alonem Adirim ze skupiny Dub Syndicate, Haroonem Dembellem, uznávaným hráčem na djembe, a mnoha a mnoha dalšími. V současné době Karen vyučuje hudbu, zpěv a uvolňovací pěvecké techniky. Zároveň se v loňském roce přidala ke kapele Avishaie Cohena Eastern Unit, která je považována za jeden z nejzajímavějších, nejmodernějších a nejúspěšnějších jazzových souborů současné doby. Kromě toho, že Karen s Avishaiem cestuje po celém světě, můžeme ji slyšet i na posledních dvou jeho nahrávkách včetně žhavé novinky, která vyjde u EMI Blue Note na jaře 2009. Karen Malka nyní pracuje na svém vlastním sólovém albu, které by se mělo objevit v nadcházejícím roce.
SHAI MAESTRO se narodil v Izraeli v roce 1987. Učil se na piano od svých 5ti let. První kontakt s jazzem se mu naskytl při poslechu alba „Gershwin Songbook“ Oskara Petersona. Později studoval na Thelma-Yellin High School of Performing Arts v Givataimu. Poprvé se setkal s hudbou Avishaie v roce 1997 na koncertě Chick Corea Trio s Gary Butonem ve Švédsku. V roce 2007 se zúčastnil 12. Mezinárodního festivalu jazzového piana – sólové recitály v Praze.
AMOS HOFMAN – kytarista a hráč na arabskou loutnu zvanou oud Amos Hoffman, který žije v Tel Avivu, vzal kytaru do ruky v 16 letech a oud o pár let později. Hru na kytaru studoval soukromě a navštěvoval prestižní Rubin Academy of Music v Jeruzalémě. Hledání nových hudebních zkušeností zavedlo jeho kroky nejdříve do Amsterodamu, a následně do New York City. Tady hrál jazz jak se zavedenými muzikanty, jakými byli například Dennis Charles, Evelyn Blakey a Juma Santos, ale i se slibnými a nadějnými nováčky, mezi jinými s Jasonem Lindlerem, Omerem Avitalem, Samem Newsomem, Jayem Collinsem, kontrabasistou Avishaiem Cohenem, Jorgem Rossim a Duanem Eubanksem. Začal se také vážněji zabývat studiem hudby střední Evropy s libanonským hráčem na oud a arabskou flétnu ney Bassamem Sabou. V roce 1998 nahrál své první sólové album „The Dreamer“ u španělského vydavatelství Fresh Sound/New Talent. Rovněž se podílel na četných dalších projektech, „13 Sketches“ Bena Wolfa (1996), „Cross Culture“Jaye Collinse (1999), „Global Unity“ Sama Newsoma (1999) a na albech Adama (1998 ), „Devotion“ (1999), „Colors“ (2000) a „Continuo“ (2006) Avishaie Cohena Po návratu do Izraele koncem roku 1999 začal komponovat hudbu, z níž po čase vznikla nahrávka Na‘ama, vydané v roce 2006 u vydavatelství Magda. Jejím prostřednictvím vzdává Hoffman poctu tradicím klasické arabské hudby, základním hudebním prvkům taksim (improvizované sólo) a maqam (stupnicový hudební prvek) Všech 12 skladeb je originálních, inspirovaných předním arabským skladatelem 20. století. Hoffman své zaujetí pro kombinování jazzu a hudby Středního východu dále rozvíjí i na svém nejnovějším albu s názvem „Evolution“ (RazDaz). V deseti skladbách si zkoumavě pohrává s melodiemi a rytmy obsahujícími kompoziční a improvizační prvky společné oběma zmíněným hudebním žánrům. Na albu „Evolution“ se podílel i Hoffmanův dlouholetý přítel a hudební partner Avishai Cohen, který hraje na kontrabas, klavír a přispívá též do vokální složky. Na završení toho všeho je třeba uvést, že na zmíněném CD se sešli i dva nejprominentnější izraelští hudebníci – etnický perkusionista Ilan Katchka a flétnista Ilan Salem. Amos Hoffman v současné době pomáhá albu „Evolution“ na trh a pracuje na nových kompozicích pro budoucnost.
ITAMAR DOARI – Hráč na perkuse doprovázel Avishaie Cohena již loni na koncertě Avishai Cohen Ensemble, dále v červnu vystupoval na Festivalu Respekt v rámci Toy Vivo Tria

Původně na 16. března připravovaný koncert Avishai Cohen Trio se uskuteční 29. 11. 2009 v Rudolfinu, Dvořákově síni.

Další koncerty Jazz Meets World 2009
TONY LAKATOS – Tribute to ANTONIO CARLOS JOBIM
H/BRA/I
16.3.2009 19:30
Palác Akropolis, Kubelíkova 27, Praha 3
Brazilská noc – hudba Antonia Carlose Jobima

HABIB KOITÉ & BAMADA
Mali
23.3.2009 19:30
Palác Akropolis, Kubelíkova 27, Praha 3
Hvězda malijské hudby znovu v Praze

GINO SITSON
Kamerun/USA
16.4.2009 19:30
Kino Atlas, Sokolovská 1, Praha 8
Hlasový čaroděj, který v rozsahu čtyř oktáv vytváří fascinující a nekonečné škály zvuků

YAIR DALAL QUARTET
Izrael
19.4.2009 19:30
Divadlo u hasičů, Římská 45, Praha 2
Nový projekt jednoho z nejvýznačnějších izraelských hráčů na oud, ve kterém se sešli židovští hudebníci s beduínským muslimem

REZ ABBASI JAZZ QUARTET FEAT. KIRAN
Pakistan/India/USA
23.4.2009 21:30
Reduta Jazzklub , Národní 20, Praha 1
Jeden z nejlepších současných příkladu fúze indické hudby a jazzu

TREVOR WATTS & VERYAN WESTON DUO
UK
4.5.2009 21:30
Reduta Jazzklub, Národní 20, Praha 1
Art of Duo v improvizačním duchu

podrobnost na www.jmw.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..