ART PRAGUE – VII. ročník veletrhu současného umění

Již posedmé se koná v Praze ve dnech 26. května – 1. června 2008 veletrh současného umění ART PRAGUE. Zásadní letošní novinkou je rozšíření přehlídky do pěti výstavních prostorů v centru Prahy: Vedle hlavního stanu – výstavní síně Mánes – ART PRAGUE BASIC, kde 31 galerií představí to nejlepší ze své dramaturgie, to je znovuotevřená Galerie Václava Špály na Národní třídě – ART PRAGUE SEXY s kurátorským projektem Pavla Humhala Sexismy. Dalším místem je ART PRAGUE COOL v Gallery Art Factory na Václavském náměstí, s nabídkou celkem 12 alternativních galerií z Prahy i celé České republiky (např. galerie NOD, Entrance, Karlin Studios, Jelení, c2c, Display, 35m2, Tranzit/Display to budou Galerie Půda z Jihlavy, Galerie 36 z Olomouce, Fillova z Ústí n/Labem). Kurátorkou projektu je Lenka Lindaurová. ART PRAGUE FRESH v Galerii Montmartre v Řetězové ul. je kurátorským projektem nejmladšího umění z Čech a Moravy představující práce studentů a absolventů výtvarných škol. Pátým místem je ART PRAGUE YOUNG v Galerii Lapidárium v Rámové ulici. Zde je instalována souborná přehlídka studentů Akademie výtvarných umění v Praze z ateliéru Prof. M. Rittsteina. Kurátorkou obou projektů nejmladší generace je Kateřina Tučková.

Návštěvník veletrhu má možnost projít s jedinou vstupenkou plochu 4000 m2, na které se seznámí s originálními díly téměř všech výtvarných oborů – malbou, kresbou, grafikou, sochami, fotografiemi, uměleckým sklem, instalacemi, projekty v plenéru, videoartem aj. Kvalita expozic jednotlivých galerií každým rokem stoupá, jejich program je čitelně vyprofilovaný, a tak si návštěvník může snadno vybrat styl jemu nejbližší. Snad právě proto se veletrh stal vyhledávanou událostí nejen tradičních milovníků výtvarného umění (sběratelé, teoretici, studenti, umělci, podnikatelé, zahraniční návštěvníci), ale i nováčků, kteří se se současnými trendy, především v oblasti malby, teprve seznamují.

Vedle pravidelně vystavujících místních účastníků veletrhu (např. galerie Via Art, Navrátil, Montanelli, 5. patro, Millennium, Gambit, Caesar aj), se představuje řada galerií z Německa, Francie, Itálie nebo Holandska. Na veletrhu budou kromě děl ověřených jmen (Sýkora, Rittstein, Dlouhý, Kovanda, Knapp, Boštík, Róna, Nikl, Singer, Bláha, aj) hojně prezentována rovněž díla nejmladší generace – studentů a čerstvých absolventů uměleckých škol. Tato díla jsou cenově dostupnější, čímž se stávají oblíbeným cílem zájemců o koupi originálu.

K veletrhu již neodmyslitelně patří diskusní panely. V úterý 27. 5. 08 proběhne v Mánesu kulatý stůl vedený Jiřím Ptáčkem za účasti jeho hostů na téma Galerie třetího a čtvrtého druhu. Jaké alternativy zbývají nezávislým galeriím do budoucnosti? Ve středu 28. 5. 08 v 17h to bude přednáška s následnou diskusí Jiřího Valocha na téma Abstrakce současnosti? Ve čtvrtek 29. 5. 08 bude v rámci tzv. nocturna veřejnosti až do 22 hodin k dispozici všech pět výstavních prostor.
Dvojjazyčný katalog s širokým obrazovým materiálem uvádí kompletní program veletrhu. Atraktivní je bezesporu i každoroční prezentace uměleckých časopisů: Art&Antique, Labyrint, Revolver Revue.
Není jistě bez zajímavosti, že letos se poprvé stal mediálním partnerem Art Prague nejprofesionálnější časopis o umění – italský FLASH ART
Konání již VII. ročníku veletrhu Art Prague svědčí o zájmu galeristů a odborné, ale i laické veřejnosti o tento druh prezentace současného umění; galerie zde mají možnost bezprostředního kontaktu s širokým publikem, návštěvníci pak příležitost v krátkém časovém úseku zhlédnout nabídku několika stovek, ba tisícovek uměleckých děl. Je jistě potěšitelné, že pražský veletrh Art Prague dnes již patří do okruhu prestižních zahraničních veletrhů obdobného rozsahu jakými jsou např. veletrh Artparis, Arténimes, veletrh ve Strasbourgu či ve Vídni.

I letos poskytli veletrhu záštitu primátor hl. m. Prahy p. Pavel Bém a starosta Městské části Prahy 1 p. Petr Hejma

Pořadatelé veletrhu se těší na Vaši návštěvu.

ART PRAGUE – veletrh současného umění
Contemporary Art Fair

Místo konání
Exhibition sites Výstavní síň Mánes, Praha 1, Masarykovo nábř. 250
Galerie Václava Špály, Praha 1, Národní tř. 30
Gallery Art Factory, Praha 1, Václavské nám. 15
Galerie Montmartre, Praha 1, Řetězová 7
Galerie Lapidárium, Praha 1, Rámová

Termín / Dates 26. 5. 2008 – v 18 hodin slavnostní vernisáž v Mánesu
27. 5. – 1. 6. 08 – všechny síně otevřeny 10-19h
(29. 5. NOCTURNO do 22 hodin)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..