Antonín Stýblo – hudebník a malíř

Antonín Stýblo ( 1931-Praha )


Po vystudování strojírenské průmyslovky zvolil povolání konstruktéra.
V mládí mu učarovaly housle,ale skončil u saxofonu.
O malování, hlavně olejovými barvami, jevil velký zájem již ve školních letech. Později se více začal věnovat hudbě a když mu rodiče v jeho 17 letech koupili saxofon, propadl muzice úplně.Třicet pět let hrál s poloprofesionálními orchestry u nás i v zahraničí, například s velkým orchestrem Václava Zelinky.

Z důvodu nemoci  hudby zanechal a po letech se opět vrátil k malování.

A co nám o sobě umělec řekl ?

Antonín Stýblo:
“Již v osmi letech se mé obrázky začaly objevovat na dětských výstavách. Pak však zvítězila hudba. Nejdříve housle a pak saxofon. V této souvislosti jsem začal hrát v profesionálních orchestrech, ve kterých jsem působil téměř 35 let. Vzhledem k náhlému onemocnění jsem se musel s muzikou rozloučit a na řadu přišel můj původní koníček – malování. Maluji olejovými barvami tzv. ,,originály“. V současné době ovšem nemám již tolik času a potence přijít s něčím novým. Tak rád maluji obrazy volně podle slavných mistrů ( imprese, exprese ). Výhoda těchto maleb je v tom, že jsou již kompozičně, kontrastně i barevně ideálně vyřešeny. Upozorňuji, že se jedná o podobné kopie, nikoli o falzifikáty. Takovéto obrazy se prodávají v cizině ve speciálních obchodech. Také Ital prof. Ernesto Donde, jehož kopie vlastní řade světových celebrit se řídí tímto stylem a jeho díla v těchto obchůdcích taktéž naleznete. Mimochodem v září 2006 jsem měl výstavu v Davli.


Jen pro zajímavost-kopii od originálu nepozná 99 lidí za 100. Drahé originály jsou pouze pro speciální sběratele a ani ti většinou nemají stoprocentní jistotu, že to, co vlastní je skutečně originál. Například Václav Špála by se asi velice divil, kdyby viděl kolik jeho děl se prodává jako originál.\”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..