Antonín Malý vyznamenán primátorem Prahy…

\"Anonín\"V

Fotograf Antonín Malý byl oceněn na slavnostním ceremoniálu

v Brožíkově síni Staroměstské radnice v Praze
při příležitosti 12. ročníku soutěže Czech Press Photo 2006

v kategorii P?íroda a životní prostředí za fotografii V atelieru
.

\"Antonín

Přítomni byli mimo jiné prezident republiky Václav Klaus,
primátor Prahy Pavel Bém, Mirek  Topolánek a
ministr kultury Martin Štěpánek.

\"Foto: 


Interview s Antonínem Malým  

 

ARTmagazin.eu: Kdy jsi začal fotografovat psy?

Antonín Malý:   Prvního psa jsem vyfotil, když jsem začal fotit, protože jsme doma vždycky nějakého měli. Programově jsem je ale začal fotit tak v posledních deseti patnácti letech, protože jsem dříve musel fotit spíše žehličky, továrny, traktory a na psy ani nějak nebyl odbyt. Dříve jsem si fotil psy jako domácí zvířectvo, jelikož s námi žili v domácnosti. Postupně se z toho vyklubal hlavní obor a teď už ode mě nikdo nic jiného ani nechce i když mám spoustu jiných dobrých obrázků včetně krajin nebo nějakých jiných velkoplošných obrázků.

ARTmagazin.eu: Když vybíráš psy, vybíráš je podle toho, jak jsou fotogeničtí?

Antonín Malý: Nijak neplánuji, že bych fotil psi podle plemen, spíš podle vzhledu nebo podle zajímavosti. A protože mám psy, kteří mají tzv. obličej, s placatými nosy, jsou v podstatě více fotogeničtí než například vlčáci, kteří mají špičaté nosy. Takže to opravdu není nějaké programové, ale většina těch psů, které fotím a které si vybírám, jsou psi se kterými jsem více ve styku.

ARTmagazin.eu: Takže se dá definovat, který pes je fotogenický a který ne?
 
Antonín MalýDefinovat se to samozřejmě dá, protože například tito boxeři mají výraznější rysy. Nějací výstavní pejskové jsou sice krásní, ale ten výraz se jim většinou nemění, takže vypadají velmi podobně. Tito pejsci s placatými nosy, jsou oškliví, mají velké pysky a hýbají obočím, takže vizuálně je to potom zajímavější.
 
ARTmagazin.eu: Kdy Tě napadlo dělat  fotomontáže?
 
Antonín Malý: Původně to vůbec nešlo elektronicky, vyvinul jsem si techniku, kterou kdysi někdo nazval ,,maláž“, což byly kolorované černobílé fotografie klasicky rukou, štětečkem.
 
ARTmagazin.eu: V jakém to bylo asi roce?
 
Antonín Malý: To byla tak 80. léta, dělal jsem to v té době spíše pro sebe, protože v té době jsem se živil jinou prací. Takže ty fotomontáže probíhaly formou té maláže plus americká retuš, bylo to hrozně pracné, protože nebyla digi technika ani počítače. Děal jsem to tedy tak, že jsem slepil obrázky, oreprodukoval a pak zase dál koloroval a stříkal pistolkou. Tyto digitální věci, které používám v současnosti, jak já říkám digitální manipulace vznikly průběžně až po roce 1993, když se začala rozvíjet počtačová technika a já jsem se to pomalu po krůčkách učil. A teď vlastně nic jiného nedělám.
 
ARTmagazin: Máš vztah také k jinému odvětví nebo se to čím dál více vztahuje na tvé miláčky?
 
Antonín Malý: Naopak, já teď připravuji s pár přáteli výstavu, která se bude jmenovat ,,Naši přátelé“. Budou tam koně, krávy a kozy. Mám také takovou sérii slepic, kterou jsem původně dělal na zakázku. Možná tam také bude i nějaká kočička. Těch psů je samozřejmě nejvíc, protože jsou na dosah.
 
ARTmagazin: Fotíš psy volně nebo i na zakázku?
 
Antonín Malý:  Občas se najde někdo, kdo chce vyfotit hezkého pejska, kterého si potom pověsí nad krb.
 
ARTmagazin.eu: Ještě k té výstavě, kde a kdy bude?
 
Antonín Malý: Výstava bude na Kozím Plácku v Praze, kde je bývalý Dům Fotografie, teď je tam začínající galerie LeCourt. A probíhat bude celý prosinec až do půlky ledna. Výstava bude věnována především domácím zvířátkům.
 
ARTmagazin: Děkuji  za rozhovor.
 
Petr Šálek.
 
Více o autorovi  najdete  pod   http://www.antoninmaly.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..