Tenkrát na Východě

V dalším pokračování seriálu fotografických výstav, který je součástí dlouhodobého výstavního cyklu Umění na papíře, navštívíme Mongolsko. Prostřednictvím fotografií dvou mladých autorek, Lucie Šmahelové a Lucie Formánkové, se dostaneme na zajímavou cestu po Mongolsku – na cestu vedoucí po stopách našich archeologů, kteří zde přesně před 50 lety, společně se svými mongolskými kolegy, započali zcela unikátní výzkum. Dodnes však tento výzkum nebyl dokončen a dokumentační materiál spolu s mnoha fotografiemi zůstal na dlouhá léta uschován v archivu Archeologického ústavu AV ČR, Praha, v. v. i.
Lucie Šmahelová se v rámci svého studia a doktorandské práce po dohodě s Archeologickým ústavem AV ČR, Praha, v. v. i. věnuje těmto původním archivním materiálům z expedice: deníkům, plánům, předběžné zprávě i negativům. Nálezy z nedokončeného výzkumu však zůstaly v Mongolsku a stále čekají na své zpracování. Nedořešený vědecký úkol, velký zájem o studium nomádských kultur, rozpracovaná disertační práce, staré fotografie z výzkumu – to vše bylo pro Lucii Šmahelovou impulzem vydat se na cestu. V letošním roce uskutečnila svou již třetí výpravu do Mongolska. Společně s ní odjela jako fotografka a dokumentátorka i Lucie Formánková, pro níž bylo shlédnutí 50 let starých fotografií výzvou, které neodolala.
Cesta, která se uskutečnila letos v létě, měla velice zajímavý, někdy až dobrodružný průběh, a vedla po zapadlých končinách pro nás téměř neznámé země. Kromě zpracování vědeckých úkolů byla cesta i velkou fotografickou inspirací. Nádherná, podivuhodná krajina, lidé, odlišný, pro nás někdy nesrozumitelný způsob života, památky starých zapomenutých kultur – to vše se stalo motivy fotografií, které nám mladé fotografky na výstavě představí.

Výstava, která si klade za cíl připomenout 50tileté výročí první československo-mongolské archeologické expedice a její zásadní význam v dějinách české archeologie, představí vedle řady velkých barevných fotografií z letošní cesty také historii původního výzkumu našeho známého orientalisty a archeologa dr. Lumíra Jisla (z tehdejšího ARU ČSAV Praha) na podkladě autentických dokumentů – fotografií, které byly s velkou péčí obnoveny. Pro všechny návštěvníky bude jistě zajímavé srovnání těchto původních snímků, jejichž autorem byl Alois Kleibl, v konfrontaci se současnými snímky zachycujícími stejnou lokalitu po 50 letech. Velmi podstatný bude i textový doprovod, který návštěvníka blíže seznámí s cíli výzkumu i cesty.

Setkání s nádhernými barevnými fotografiemi z mongolského putování, které budou v galerii kavárny Lucerna vystaveny vůbec poprvé, jistě nezklame. Přijďte se podívat!

Vznik této výstavy umožnila grantová podpora Filosofické fakulty University Karlovy v Praze (program Specifický výzkum 2008).
Barevné fotografie byly zhotoveny s podporou Centrum FotoŠkoda.
Archivní materiály z r. 1958 poskytl Archeologický ústav AV ČR, Praha, v. v. i.

Krásný prostor kavárny v předsálí kina Lucerna je již několik let místem konání zajímavých výtvarných výstav. Od r. 2005 zde v cyklu „Umění na papíře“ představilo mnoho výtvarníků svá díla, např: typografii, grafiku, gumotisk, lept, koláž či kresbu pastelem.
Pro letošní rok dochází k malé změně, ale základní zadání zůstává – všechny práce budou na papíře… jen výtvarná technika se mění. Klasické grafické techniky vystřídají poněkud modernější – techniky fotografické. Letošní výstavní cyklus bude věnován fotografii v co největší šíři jejich možností a technických proměn. Hlavní pozornost bude věnována vlastní specifice fotografie – schopnosti jedinečným způsobem zachytit neopakovatelné okamžiky života a světa kolem nás. A protože sama Lucerna, která se nachází v centru Prahy, byla v mnoha historicky důležitých okamžicích jevištěm mnoha příběhů – objeví se také její sály i její okolí, na fotografiích, které zde vznikly…..
Kurátorem výstavního cyklu bude Pavel Vácha, fotograf, jeden z prvních absolventů oboru umělecké fotografie na pražské FAMU. Jeho fotografie byla vystaveny na desítkách výstav doma i v zahraničí a jsou ve sbírkách mnoha galerií a muzeí.

Palác Lucerna se prezentací výtvarných děl snaží Pražanům i návštěvníkům Prahy představit zajímavé umění a zpříjemnit prostředí kavárny Lucerna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..